Zarabiaj tyle, ile warta jest Twoja firma

Podziel się

Jedną z wątpliwości, jakie ma wielu przedsiębiorców, zwłaszcza w sektorze działalności zawodowej, jest to, ile pobierać za swoje usługi lub wykonaną pracę. Między tym, co Twoi potencjalni klienci są skłonni zapłacić, a tym, co Ty uważasz, że Twój czas jest wart, może być różnica.

Brak pewności siebie u początkujących.

Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą często ulega pokusie sprzedawania swoich usług zbyt tanio, bo myśli, że w ten sposób zdobędzie więcej klientów. Niekoniecznie jest to zła strategia, bo pozwala zamknąć pierwszą sprzedaż i przetestować to, co oferujesz. Ale raczej wcześniej niż później musisz pokonać ten brak pewności siebie i zacząć pobierać opłaty za to, ile naprawdę warta jest Twoja praca.

Mówimy o braku pewności siebie, ponieważ wielu nowych przedsiębiorców ma błędne przekonanie, że czynnik cenowy jest jedynym ważnym czynnikiem w decyzji zakupowej ich potencjalnych klientów. Jak zaczynają, uważają, że nie mogą prosić o normalną stawkę. Świadomie lub nie, uważają, że ich usługa nie jest tak dobra jak innych i odzwierciedlają to w niższej cenie.

Często uważają też, że jeśli naliczą wyższą cenę, to klienci automatycznie odrzucą ją jako zbyt drogą. W innych przypadkach, jeśli po zakomunikowaniu klientowi taryfy, klient powie mu, że jest to zbyt wysoka cena, zgadza się na jej obniżenie i pozostaje z poczuciem, że przy tańszych cenach miałby więcej rynku. W rzeczywistości jednak przywiązują zbyt dużą wagę do opinii kilku klientów, a nie ufają wartości swojej pracy.

Świadomość swojej wartości.

Kwestia ustalenia ceny to zmartwienie wielu przedsiębiorców. Duża ich liczba miała bardzo podobne doświadczenia. Niektórzy byli prywatnymi nauczycielami, inni konsultantami, jeszcze inni pracowali przy remontach, a jeszcze inni przy tworzeniu treści na strony internetowe. Innymi słowy, sprzedawali bardzo różne usługi, ale wszyscy przeszli przez podobny proces.

Na początku przyjrzeli się konkurencji i wyrównali swoje ceny do najtańszych na rynku. Stopniowo budowali bazę klientów, dzięki czemu pracowali w pełnym wymiarze godzin w swoich działalnościach. Zdawali sobie jednak sprawę, że mimo wkładania długich godzin pracy, zarabiają niewiele.

Dlaczego? Oczywiście dlatego, że ich ceny były zbyt tanie. Podnieśli więc ceny i zdali sobie sprawę, że nie tracą tak wielu klientów, jak sądzili. A gdy stracili jednych, zyskali innych, którzy zapłacili nową cenę. Wszyscy ci ludzie mieli tę samą realizację. Myśleli „moja praca jest tego warta, nie zgodzę się na to, by płacono mi mniej niż X”.

To, co sprzedajesz nie jest dla każdego.

Kiedy masz profesjonalny biznes usługowy, zawsze spotkasz się z ludźmi, którzy uważają, że twoja cena jest zbyt droga. Jeśli potencjalny klient nie jest skłonny zapłacić tego, o co prosisz, to po prostu tracisz sprzedaż i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ są inni klienci, którzy chętnie wynajmą Twoje usługi.

Oczywiście, można mieć pewną elastyczność i zgodzić się na okazjonalne negocjowanie rabatu od zwykłej ceny. To będzie zależało od tego, czy jesteś bardzo zainteresowany tą sprzedażą, czy nie. Ale ogólnie rzecz biorąc, nie powinieneś się bać odrzucić klientów, którzy odmawiają ci zapłaty tego, co uważasz, że twoja praca jest warta.

Jeśli mimo odmowy tańszej sprzedaży niektórym klientom, masz wystarczający wolumen działalności, to dlaczego miałbyś obniżyć stawki? Otrzymujesz lepszy zwrot za swój czas, a może nawet masz lepszą jakość życia.

Skąd wiedzieć, ile policzyć za swoją pracę?

Obraz Tumisu z Pixabay

Przeanalizuj swoją konkurencję.

Pierwszym sposobem jest przyjrzenie się temu, co oferuje Twoja konkurencja. I nie tyle chodzi o cenę sprzedaży, ale także o jakość usług, które oferują. Jeśli wykonasz tę pracę, dojdziesz do ciekawych wniosków. Na przykład fachowcy, którzy sprzedają bardzo tanio pracę wysokiej jakości, a inni sprzedają drogo coś, ale nie wydaje się to tak dobre. Dzieje się tak, ponieważ wielu kupujących nie analizuje dokładnie rynku, a także dlatego, że wiele osób kojarzy niskie ceny z niską jakością i odwrotnie.

Metodą prób i błędów.

Jest to najczęściej stosowana metoda. Większość przedsiębiorców zaczyna od ceny i obserwuje reakcję klientów. Wielu sprzedaje najpierw tanio, a potem pracuje w górę. Inni idą w odwrotnym kierunku.

Jeśli podniesiesz swoje stawki, okaże się, że jest punkt, w którym zaczynasz tracić klientów, a wielu z nich powie ci, że jest to dla nich zbyt drogie. Generalnie, jeśli żaden klient nie protestuje, gdy komunikujesz swoje ceny, to znaczy, że sprzedajesz się za tanio. Jeśli wszyscy protestują, to prawdopodobnie sprzedajesz za drogo.

Wybierz typ klientów, który Cię interesuje.

Doświadczenie mówi, że wielu klientów dbających o cenę zmusza Cię również do ciężkiej pracy, z dużą liczbą dodatkowych pytań i próśb. I to jest ich prawo. Ale możesz też odmówić współpracy z taką klientelą i poszukać innej, która bardziej Ci odpowiada.

Podsumowanie.

Zaufanie do pracy, którą wykonujesz, musi znaleźć odzwierciedlenie w cenie Twoich usług. Nie zapominaj,  że wielu klientów kojarzy cenę i jakość. Jeśli więc sprzedasz się poniżej tego, co jesteś wart, stracisz wiele sprzedaży od ludzi, którzy nie zaufają Twoim usługom, ponieważ będą je postrzegać jako zbyt tanie.

Psychologia jest ważnym aspektem przedsiębiorczości. I, jak w wielu aspektach życia, projekcja pewności siebie bardzo pomaga. W takim przypadku nie musisz odgrywać roli bardzo pewnej siebie osoby. Musisz tylko ustalić cenę, która odzwierciedla, że to, co oferujesz ma wartość, i trzymać się jej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zdobywać “Lajki” na FB? Masz z tym problem?

Sprawdź jak zdobyć masę polubień! Lajki, czyli polubienia i reakcje...

Wszawica u dzieci: mity i prawdy o wszach.

O wszach mówi się wiele rzeczy. Niektóre prawdziwe, a...

Czy warto zakładać blog w 2023 roku?

Czy warto zakładać blog w 2023 roku? Zakładając blog, można...

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą.

Bardzo często zdarza się, że kiedy przedstawia się ktoś...

Jak przyspieszyć komputer? Poznaj kilka wskazówek, które poprawią wydajność sprzętu

Masz problem z wolnym komputerem? Czy trudno Ci go używać do normalnych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie wideo lub uruchamianie gier? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie działania Twojego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie zwiększyć wydajność komputera stosując się do kilku wskazówek. Jak przyspieszyć komputer? 10 wskazówek  Komputer jest podstawowym narzędziem wielu...

10 najlepszych przykładów wykorzystania ChatGPT

Ostatnie raporty sugerują, że liczba możliwości sztucznej inteligencji (AI)...
- REKLAMA -spot_img