Sprawdź czy a jeśli tak to kiedy warto je robić!

Studia są uważane przez wiele osób za obowiązkowy element wykształcenia każdego dorosłego człowieka który chce osiągnąć sukces. Rzeczywiście, są prestiżowe a także dają wiele możliwości i decydują w dużym stopniu o statusie danej osoby. Ale czy rzeczywiście są niezbędne i są substytutem sukcesów w życiu? W tym tekście postaramy odpowiedzieć się na to pytanie i rozwiać wątpliwości czy warto iść na studia.

Czy studia to substytut sukcesu i są konieczne?

W otoczeniu a także w kraju i kulturze przyjęło się iż studia wyższe są substytutem sukcesu i każdy kto je osiągnął ma wyższe status i powinien być nagradzany uznaniem za takie osiągnięcie. To bezpośrednio przekłada się – niesłusznie i zbyt prosto na znak równania iż studia są celem samym w sobie i należy je osiągnąć.

W Rzeczywistości studia faktycznie są nie lada osiągnięciem ale nie są bezwzględnie synonimem sukcesu życiowego. Poświęcając taką samą ilość czasu i energii jak na studiowanie dla innych rzeczy również możemy zbudować wspaniałą karierę zawodową, rodzinę czy życie które będzie dawało nam sporo satysfakcji. Kluczowe w przypadku osiągania sukcesu życiowego jest określenie celu a także ułożenie wielu sił w jego spełnienie. Nawet skończenie studiów bez włożenia wysiłku dla samego ukończenia będą raczej powodem frustracji gdy nie będziemy mogli znaleźć pracy a także cieszyć się wymarzonym życiem.

Najlepszym potwierdzeniem takiego faktu jest wiele osób które osiągnęły sukces życiowy bez studiów. Możemy mówić w takim wypadku o stworzeniu własnego biznesu, zarabianiu dużych pieniędzy, stworzeniu rodziny czy ułożeniu życia w taki sposób który będzie dawał nam pełnię szczęścia. Często nieprzemyślane walczenie o jak najwyższe wykształcenie nie prowadzi do niczego dobrego.

Obraz Nikolay Georgiev z Pixabay

Kiedy warto iść na studia?

Na studia warto iść jedynie w kilku konkretnych przypadkach. Przede wszystkim warto zrobić to jeśli jesteśmy zdolni pod kątem nauki. W ten sposób warto wykorzystać talent który mamy i rozwijać się w kierunku który najbardziej nas interesuje. Będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od pracy zawodowej nawet jeśli do końca nie wiemy co chcemy robić gdyż pracę bez studiów możemy znaleźć zawsze a chęci wraz z możliwościami i talentem stopniowo przemijają. Damy sobie w ten sposób większe możliwości na rynku pracy które będą się nam mogły przydać w przyszłości.

Na studia warto również iść wtedy kiedy mamy konkretny cel lub plan na siebie i wiemy że studia będą nam do tego niezbędne. Będzie to np. chęć zostania lekarzem, prawnikiem czy architektem. W ten sposób studia są naturalną kontynuacją nauki i etapem w dojściu do celu. W takiej sytuacji warto skupić się na studiach i zrobić wszystko aby je ukończyć nawet kosztem wielu innych rzeczy.

Na studia warto również iść jeśli mamy taką możliwość. Będzie to sytuacja w której nie musimy martwić się o finanse gdyż wspierają nas rodzice czy bliscy a my do końca sami nie wiemy co chcemy robić w życiu. W takiej sytuacji dobrym „przeczekaniem” będzie robienie czegoś konstruktywnego co przyniesie konkretne wymierne efekty w przyszłości.

Jeśli studiujesz, studiuj mądrze

Jedną z najlepszych porad, jaką można udzielić osobom wybierających się na studia jest to aby studiowali mądrze. Wiele osób zmienia kierunki w trakcie trwania nauki, robi kolejne kierunki a także zdobywa ponad dyplomowe wykształcenie. Bardzo często jest to nieefektywne działanie, które wręcz marnuje nasz czas. Chcąc studiować przede wszystkim powinniśmy zastanowić się jakie wykształcenie chcemy konkretnie osiągnąć aby pozwoliło nam spełnić nasze życiowe cele.

Zdecydowanie nie warto poświęcać czasu, energii i zaangażowania w coś co za chwilę przestanie mieć znaczenie przy zmianie kierunku czy zmianie koncepcji. Właściwy wybór planu studiowania jest kluczowy. Działając nieświadomie i po omacku możemy stracić wiele lat na nauczanie się tego co będzie nam zupełnie niepotrzebne. W tym czasie moglibyśmy osiągnąć wiele rzeczy przy pomocy kariery zawodowej które pomogłyby osiągnąć nam sukces życiowy.

Obraz Tumisu z Pixabay

Kiedy warto postawić na karierę zawodową?

Na karierę zawodową warto postawić przede wszystkim kiedy nie mamy sprecyzowanego celu jaki chcemy osiągnąć w życiu ani zawodu który chcemy wykonywać. W takiej sytuacji znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wzmocnienie naszej sytuacji finansowej dzięki czemu damy sobie więcej możliwości w przyszłości. Jeśli będziemy posiadali spore oszczędności, w przyszłości będziemy mogli pójść na studia lub zrobić inne rzeczy z tymi środkami.

Bezpośrednio po szkole warto rozpoczynać od razu karierę zawodową jeśli interesuje nas dana branża, a praca w niej nie wymaga studiów. Nie warto w takiej sytuacji marnować kilku lat na naukę rzeczy które nam się nie przydadzą. Najlepszym rozwiązaniem będzie nabywanie doświadczenia i stawanie się specjalistą. Istnieje wiele zawodów niewymagających wyższego wykształcenia, które również mogą dawać spore zarobki i prestiż czy satysfakcję życiową.

Karierę zawodową tuż po zakończeniu szkoły warto również wybierać jeśli mamy konkretny plan na siebie i nie przewiduję on studiów. Jak już ustaliliśmy studia nie są wyznacznikiem sukcesu w życiu a jedynie pewną możliwością którą niestety wiele ludzi odbiera za coś co musi skończyć. Jeśli chcemy założyć firmę, prowadzić biznes czy inny projekt lub żyć w konkretny sposób, warto dążyć do tego celu który da nam najwięcej radości i satysfakcji.

Studia są przydatne ale…

Podsumowując zatem pytanie czy studia są obowiązkowym elementem życia każdego człowieka i są substytutem sukcesu, odpowiedź brzmi że studia są przydatne ale nie we wszystkich sytuacjach będą one gwarantowały sukces.

Osiągnięcie wykształcenia wyższego należy zatem traktować jako etap drogi czy rzecz, która pozwoli spełnić nam inne cele a nie cel sam w sobie. Ogólnie wykształcenie wyższe daje wiele profitów związanych z różnymi elementami naszego życia takimi jak wyższe zarobki, poważanie i status społeczny czy szersze możliwości. Mogą jednak przeszkadzać nam w osiąganiu naszych celów jeśli na liście naszych priorytetów życiowych są inne rzeczy takie jak np. podróże, rodzina czy sama praca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię