Jak wystartować z własnym biznesem ? Jakie pierwsze kroki podjąć ? Od odpowiedzi na tak rozległe pytania wielu z nas, którzy marzą o założeniu własnej działalności rozpoczyna. Jeśli już własna firma, to jaką formę powinna ona przyjąć. Często słyszymy nie zrozumiałe hasła: spółka, jednoosobowa działalność, komandytariusze. Czym właściwie są te hasła i co one oznaczają. Czy myśleć tylko o początkowej fazie, czy planować ewentualny rozwój firmy ? Przecież każda osoba układająca biznes plan, czy to w formie papierowej, czy też we własnej głowie przewiduje wariant pozytywny. W analizie SWOT częściej przychodzą nam plusy naszej działalności, a minusy często pomijamy. Na pytanie dotykające zalet i wad poszczególnych form działalności gospodarczej, które obowiązują w świetle prawa postaramy się tu odpowiedzieć, aby wybrać tej najbardziej optymalny wariant.

Jednoosobowa działalność gospodarcza, a może spółka…

Uruchomienie własnego przedsiębiorstwa dla wielu, którzy oglądają telewizję i posiadają Internet jest teoretycznie banalnie proste. Bo co za problem wejść na stronę portalu rządowego, zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub konta bankowego i cieszyć się w kilka dni z uzyskania NIP-u. Tylko, że takie rozwiązanie dotyczy wyłącznie firmy, która ma tylko jednego właściciela i ma być w polskim prawie określana jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Nie oznacza to jednak, że jedna osoba nie może posiadać przedsiębiorstwa określanego mianem spółki. Kodeks spółek handlowych dopuszcza taką możliwość w art. 151 §1, w którym czytamy, że „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób…”. Warto przy tym nakreślić, że gdy mowa o jednoosobowej działalności gospodarczej w sensu stricte znaczeniu nie możemy jej kupić. Natomiast jeśli chcemy przejąć firmę założoną w formie spółki wystarczy wykupić jej wszystkie udziały. Możemy też bardzo łatwo przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub jeśli jest to dopiero nas start bezpośrednio wybrać jedną z formy prowadzenia biznesu. Ta decyzja zależy tylko od nas.

Plusy i minusy formy działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza z punktu widzenia startowego wydaje się prosta do założenia. Od początku mamy też pewność, że została ona założona przez mnie i stanowi moją własność. Bez zbędnych dokumentów czy sterty dokumentów wymaganych do złożenia u notariuszu, jak to ma miejsce w przypadku spółek. Posiadanie jednak tej pełnej pieczy, wiąże się z tym również, że za błędy w firmie odpowiadamy całym swoim majątkiem, również osobistym. Bez znaczenia jest źródło jego uzyskania, czy to osobiste czy rodzinne. Zabezpieczeniem może być intercyza, czyli definicyjna rozdzielność małżeńska, jednak tu wymagane jest potwierdzenie finansowania każdej inwestycji w majątku osobistym. Takie rozwiązanie upadłościowe oczywiście jest skrajne i dotyka tylko małego odsetku firm w Polsce. Istnieją też również inne plusy, które wyróżniają jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to między innymi niska wysokość opłat za prowadzenie księgowości. Tą czynnością możemy również zniwelować do zera, gdy podejmiemy się tego zadania osobiście. Przy tak prostej formie prowadzenia biznesu nie jest to rzecz szczególnie trudna, a programy do obsługi firm podpowiadają i liczą za nas wedle obowiązującego prawa podatkowego. Oprócz tego inne istotne pozytywy tej formy to:

  • brak opłat za rejestrację w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ZUS
  • brak wymaganego kapitału początkowego
  • możliwość osobistego decydowania o zatrudnianiu kadry, zleceniobiorców
  • składniki majątku firmy pozostają twoją własnością i tylko ty decydujesz o ich dalszym przeznaczeniu

Nie należy przy tym przekreślać walorów, jakie niesie ze sobą zarejestrowanie swojej firmy jako spółki z.o.o.lub przejęcie takiego przedsiębiorstwa do dalszego prowadzenia. W tym przypadku kwestia odpowiedzialności naszej jako właściciela zarówno w kwestii finansowej oraz prawnej jest bardzo zmarginalizowana, wręcz zerowa. Odpowiadamy wyłącznie w wysokości wniesionego przez nas wkładu. Tym samym ewentualne fiasko biznesu nie zrujnuje nas całościowo. Ten dość wyraźny plus przykrywa kopiec minusów. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które musimy ponieść. Tak rozbudowane przedsiębiorstwo, niekiedy tylko z samej formy a nie wielkości realnej powoduje, że ewentualne umowy musimy podpisywać w kancelarii notarialnej. Musimy również sporządzać odpowiednie raporty, które dostępne są publicznie. Oprócz tego właściciel w spółce z.o.o:

  • nie może reprezentować osobiście spółki, a musi ustalić zarząd lub pełnomocnika do tych zadań
  • musi ufać w/w osobom bezgranicznie, a także opłacać ich wynagrodzenie
  • nie ma tzw. ulgi na start oraz od początku opłaca składki ZUS w pełnej wysokości
  • jest jedyną osobą, która zobowiązana jest to ponoszenia opłat składkowych, a inne osoby mogą pracować u niego na zasadzie B2B

Te dwie formy działalności gospodarczej są jednymi z najczęściej wybieranych i stanowią w Polsce 90% ogółu przedsiębiorstw. Każda z nich ma swoje wady i zalety jednak należy sądzić, że elementem decydującym jest tu odpowiedzialność i ryzyko jakie jesteśmy w stanie ponieść zwracając uwagi na wyższe koszty początkowe. Każda forma działalności ma swoje zalety i wady, dlatego też wybierając najkorzystniejszą, rozważyć należy wszystkie aspekty prawne, wpływające na jej funkcjonowanie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię