Korzystanie z internetu jest dziś nie tylko ogromnym ułatwieniem w wielu sferach życia jak np. zakupy, komunikacja i edukacja, ale również potencjalnym zagrożeniem. Ogromna liczba transakcji, które odbywają się przez cały dzień i noc w internecie, sprawiają, że coraz więcej oszustów czyha na niedoinformowanych i nieświadomych ryzyka użytkowników. Nasza redakcja radzi więc, jak nie dać się oszukać w sieci i bezpiecznie korzystać z internetu.

Jak nie dać się oszukać przy dokonywaniu płatności online?

Dokonywanie płatności to jeden z najbardziej ryzykownych momentów podczas korzystania z internetu. Nie oznacza to oczywiście, że musisz przestać dokonywać zakupów w internecie, jednak powinieneś zapoznać się z poradami, które pozwolą Ci zmniejszyć ryzyko ewentualnego oszustwa. Przed przelaniem pieniędzy na konto bankowe upewnij się, że podane konto rachunku bankowego nie należy do tzw. elektronicznych portmonetek. Możesz to sprawdzić na stronie https://www.konto.uwaga.info/. Staraj się również unikać płatności na portalach, które wymagają podania kodu CVV2/CVC2, czyli specjalnego kodu znajdującego się z tyłu karty. Lepszą alternatywą jest kupowanie za pomocą witryn umożliwiających płatności przez centra rozliczeniowe. W ten sposób dane z karty nie będą widoczne sprzedawcy lub stronie. Jeśli płacisz kartą lub przelewem wykorzystaj wszystkie zabezpieczenia, które oferuje Twój bank, jak np. dodatkowego kodu autoryzujący wysyłany SMS-em. Poza tym nigdy nie reaguj na e-maile lub wiadomości od banków z prośbą o podanie hasła, lub numeru identyfikacyjnego. Pamiętaj również o tym, aby nie pobierać i nie instalować programów i gier z niepewnych źródeł na urządzeniu, które wykorzystujesz do płatności mobilnych. Uważaj również na to, aby nie dokonywać zakupów w internecie w miejscach z dostępem do bezpłatnego internetu publicznego (np. w galeriach handlowych).

Jak nie dać się oszukać podczas zakupów w sklepach internetowych?

Jeszcze kilka lat temu część osób patrzyła na zakupy w internecie z lekkim sceptycznym podejściem. Dziś ciężko znaleźć kogoś, kto nigdy nie dokonał choć jednej transakcji przez internet. Wzrost popularności zakupów online doprowadził do tego, że oszustwa w internecie zdarzają się dziś zdecydowanie zbyt często. Jeśli zatem rozważasz zakupy w internecie, powinieneś najpierw dokładnie sprawdzić opinie o sklepie i dowiedzieć się, czy wcześniejsi klienci nie mieli z nim żadnych problemów. Pamiętaj również, że każdy sklep internetowy jak inne firmy, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Jeśli masz wątpliwości, czy dany sklep nie jest oszustwem, możesz nawiązać kontakt telefoniczny lub mailowy i zadać pytania, które mogą Ci pomóc. Staraj się wybierać oferty sklepów internetowych, które oferują możliwość śledzenia statusu zamówienia. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo klientów w sklepach internetowych jest certyfikat SSL (protokół szyfrowania transmisji danych), dlatego przed dokonaniem płatności sprawdź, czy strona danego sklepu posiada taki certyfikat. Nigdy nie podawaj również danych, które nie są potrzebne do zrealizowania zakupu lub wysyłki, jak np. numer PESEL lub numer paszportu.

Jak nie dać się oszukać przy zakupach na aukcjach online?

Obecnie dużą popularnością (nie tylko wśród klientów, ale również wśród oszustów) cieszą się aukcje internetowe. Jeśli zamierzasz dokonać zakupu na portalu aukcyjnym, zawsze przed transakcją przejrzyj opinie (komentarze) użytkownika portalu aukcyjnego. Zwróć szczególną uwagę na negatywne opinie, ponieważ duża część pozytywnych komentarzy może być celowym zabiegiem mającym poprawić statystykę. Już na początku poszukiwania produktu pamiętaj, że nie ma „super okazji” – zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa. Zwróć również uwagę na opisy oferowanych produktów. Niechlujny i pełen błędów opis również zwiększa podejrzenie oszustwa. Jeśli zdjęcia dodane do akcji wydają Ci się nieprawdziwymi, skopiuj ich link i wklej w Google. Unikaj też dokonywania opłaty za towar poprzez systemy płatności, które nie pozwalają na identyfikację odbiorcy jak np. Western Union. Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. kupowanie poza aukcją. Jeśli sprzedawca oferuje korzystniejszą cenę, jeśli zapłacisz poza aukcją, prawdopodobnie jest to oszustwo. Jeżeli przesyłka została wysłana za zaliczeniem pocztowym, otwórz paczkę przy pracowniku poczty lub kurierze i w przypadku oszustwa, sporządź z nim protokół i od razu zawiadom policję.

Nie daj się oszukać w internecie – twórz kreatywne i trudne do złamania hasła

Jednym z największych zagrożeń w internecie jest stosowanie zbyt prostych haseł. Poprzez ich złamanie, hakerzy są w stanie w łatwy sposób zdobyć dostęp do konta bankowego, poczty, sklepu internetowego lub kont na innych serwisach internetowych. Najprostszymi hasłami są oczywiście te, które składają się tylko z imion lub następujących po sobie liczb. Nie warto również stosować haseł składających się z prostych kombinacji klawiatury jak np. qwerty123 i asdfghjkl (kolejność znaków drugiego rzędu liter na klawiaturze). Kolejnym sposobem na uniknięcie oszustwa lub zagrożenia wynikającego ze stosowania zbyt prostego hasła jest stosowanie różnych szyfrów do różnych kont internetowych. W ten sposób nawet przy załamaniu jednego hasła przez oszusta, Twoje pozostałe konta dalej będą bezpieczne. Aby zmniejszyć ryzyko zaistnienia takiej sytuacji, staraj się ograniczyć do minimum sytuacje, w których podajesz w internecie swoje hasło, najlepiej robić to tylko na oficjalnej stronie banku i ewentualnie przy logowaniu do portali społecznościowych. Poza tym upewnij się, że Twoje hasło składa się nie tylko z liter, ale również z cyfr i znaków specjalnych.

Jak nie dać się oszukać w internecie – uważaj na niespodziewane sms-y i maile

Jedną z popularnych metod na oszustwo w internecie polegająca na wyłudzeniu określonej kwoty pieniędzy po wysłaniu e-mail lub sms-a o bardzo dziwnej treści. Taka metoda może być również wykorzystana do tzw. phishingu, czyli w celu pozyskanie danych osobowych i numeru konta rachunku bankowego. Pamiętaj również o tym, aby nigdy nie podawać swoich danych w celu wzięcia udziału w „darmowej” loterii lub tym bardziej w celu odebrania rzekomej nagrody. W ostatnich latach popularność zdobyły również oszustwa na tzw. uchodźcę politycznego z Afryki. Oszuści podają się za bogatego uciekiniera, który potrzebuje pomocy w odzyskaniu zablokowanych środków, a my w zamian za część jego majątku mamy pomóc w opłacie adwokatów, dokumentacji itd. Dużym niebezpieczeństwem jest również przypadkowe wzięcie udziału w praniu pieniędzy. Czasem oszuści mogą Ci zaproponować możliwość zarobienia od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy za odebranie środków na swoim koncie i wykonanie przelewu na inne konto lub przyniesienie ich w określone miejsce. Jest to proceder „prania pieniędzy”, za który może grozić nawet kara więzienia.

Jeśli pomimo ostrożności padłeś ofiarą oszustwa w internecie, nie próbuj rozwiązać problemu na własną rękę. Najlepiej od razu skontaktuj się z policją!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię