Sprawdź kilka porad odnośnie tego, jak się motywować i osiągać cele!

Motywacja to główny motor napędowy sukcesu. Bardzo często mając do wykonania jakieś zadanie lub chcąc osiągnąć dany cel, po prostu nie chce się nam wykonywać pracy, która to zapewni. Może być to nauka, praca czy dążenie do własnych marzeń. Istnieje jednak wbrew pozorom kilka bardzo ciekawych elementów, dzięki którym wykonaniu możemy podnieść naszą motywację i zacząć działać budując własny sukces. Jak zatem motywować się i sprawić, aby zaczęło nam się chcieć? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy w tym tekście.

Obraz Sasin Tipchai z Pixabay

Określ realny cel

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, gdy chcemy zmotywować się do jakiejś rzeczy, jest określenie realnego celu. To podstawa wszystkich dalszych działań. Cel taki powinien być mierzalny. Ciekawym porównaniem, jakiego używają specjaliści, jest to, aby móc zmieścić cel do samochodu. Oznacza to, że musi być to konkretna rzecz jak np. milion dolarów, a nie chęć bycia bogatym. Nasz mózg zupełnie inaczej reaguje na konkretne zadania, które ma do wykonania — nawet te trudne, niż w przypadku ogólnego pojęcia czy ogólnej chęci czegoś. Możemy taki cel wizualizować np. umieszczając w pokoju plakat wymarzonego samochodu oraz często wchodzić w interakcje z marzeniem np. oglądając dom, auto czy miejsce, do którego chcemy się wybrać. Jeśli będziemy posiadali konkretny cel do zrealizowania, będzie nam dużo łatwiej pracować na niego, gdyż będziemy mieli świadomość, że konkretne działania pomagają nam go uzyskać. W przypadku kiedy nie określimy celu, możemy mieć wątpliwości czy nasze działania, aby na pewno przyniosą pozytywny skutek, a tym samym możemy obniżać naszą motywację.

Uporządkuj wszystkie kwestie, aby móc komfortowo przystąpić do działania

Jeśli chcemy osiągnąć dany cel i chcemy się zmotywować do tego, drugim krokiem jest uporządkowanie wszystkich kwestii oraz spraw związanych z naszym życiem. Im będzie ono bardziej poukładane i nie będziemy narażeni na wiele negatywnych bodźców, tym lepiej będzie się nam pracowało na dany cel i wykonywało daną czynność. W taki sposób możemy uporządkować wszystkie kwestie domowe, prywatne czy zawodowe, aby zaprzątały one nam jak najmniej głowę. W takiej sytuacji będzie nam dużo łatwiej skupić się na danym celu i dążyć do niego niż z wieloma problemami, czy bodźcami zewnętrznymi które będą nas rozpraszały. Im lepsze warunki do osiągnięcia danego celu sobie stworzymy, tym droga do jego osiągnięć będzie łatwiejsza, a co za tym idzie, nasza motywacja również będzie rosła. W takiej sytuacji będziemy mogli działać efektywnie, będziemy obserwowali lepsze efekty, a to wszystko przełoży się na jeszcze większą motywację i napędzi pozytywne koło zamachowe danej sprawy.

Obraz Click on 👍🏼👍🏼, consider ☕ Thank you! 🤗 z Pixabay

Notuj wszystko i prowadź dziennik

Kolejną poradą, którą warto wziąć pod uwagę, jest notowanie wszystkiego i prowadzenie namacalnego dziennika. Jeśli będziemy prowadzili historię, dziennik lub plan jeszcze mocniej określimy nasz cel i jeszcze bardziej go zmaterializujemy. Jeśli zatem nasz mózg będzie miał do czynienia z konkretną rzeczą, będzie mu dużo łatwiej planować działania czy chętniej będzie podejmować działania, gdyż będzie otrzymywał konkretne efekty. Prowadzenie notatek i zapisek ma również na celu utrzymywanie naszej obecnej motywacji. Jeśli odchudzając się codziennie, będziemy zapisywali, ile minut ćwiczyliśmy, w chwili zwątpienia dużo trudniej będzie nam zaprzestać ćwiczeń i porzuć aktywność fizyczną — wiedząc ile do tej pory pracy i czasu włożyliśmy w cały proces. Zapisywanie naszych działań będzie też dawało nam poczucie osiągania małych celów i zwycięstw, dzięki temu droga do naszego celu będzie dużo przyjemniejsza, co również wpływa pozytywnie na naszą motywację.

Stwórz listę kroków dużych i małych

Jeśli mamy już określony cel i prowadzimy notatki, warto stworzyć też listę poszczególnych kroków, jakie będą prowadziły nas do celu. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej zaplanować cały proces, a co za tym idzie, będziemy posiadali szczegółową wiedzę na jego temat. Posiadając taką wiedzę, dużo łatwiej będzie nam odnaleźć się w danej sytuacji zarówno od strony organizacyjnej, jak i motywacyjnej. Jeśli dokładnie wiemy co mamy zrobić, dużo prościej wykonać nam te kroki nie improwizując lub ustalając ich na bieżąco. Lista kroków może dotyczyć zarówno dużych celów jak poszczególnych etapów lub małych kroków jak poszczególne zadania, które mamy wykonać.

Zadbaj o siebie i swoją wydajność

Motywacja to chęć osiągnięcia jakiegoś celu. Aby ją zwiększyć, warto zainwestować w siebie oraz maksymalnie zwiększyć swoją wydajność. Jeśli będziemy w odpowiednio dobrym stanie psychicznym czy fizycznym osiągnięcie celu i praca jaką musimy wykonać, będzie dużo łatwiejsza. To przełoży się na większym motywację, gdyż zadanie, jakie musimy wykonać, wykonamy szybciej. Korzystając z tej podpowiedzi, warto prowadzić regularny tryb życia, kłaść się spać o godz. 22-23, zdrowo się odżywiać, regularnie robić przerwy w pracy czy dni, w których będziemy jedynie odpoczywali bez dostępu do internetu. Ogólnie każda osoba ma swoje czynności, które przynoszą jej radość. Należy zatem dbać o komfort naszego życia, aby być jak najlepiej przygotowanymi na ciężką pracę, którą musimy wykonać, aby osiągnąć nasz cel. Wiele osób zapomina o tym, jedynie chcąc za wszelką cenę osiągnąć cel. Katując się trudnym i ciężkim zadaniem w złej formie psychicznej oraz fizycznej, z pewnością nie będziemy zmotywowani wraz z biegiem czasu, a będzie narastała w nas chęć porzucenia danego planu.

Inspirujące historie i ludzie

Jeśli chcemy zwiększyć naszą motywację, warto również inspirować się. Możemy robić to na wiele sposobów. Ciekawym jest obracanie się wśród charyzmatycznych i inspirujących osób np. coachów czy mówców motywacyjnych. Możemy też poznawać realne historie, które zakończyły się pozytywnie i inspirować się w ten sposób — potwierdzając sobie, że dane zadanie jest do wykonania, a inne osoby w dużo gorszym położeniu również osiągnęły sukces. Budowanie naszego nastawienia wpływa też na motywację i możemy robić to świadomie. W sieci istnieje wiele materiałów motywacyjnych od muzyki po wywiady i historie, z których warto korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię