Różnica między psychologiem a psychoterapeutą.

Podziel się

Bardzo często zdarza się, że kiedy przedstawia się ktoś jako psycholog, ludzie „wygłaszają” komentarz typu: „O, założę się, że przez cały ten czas psychoanalizowałeś mnie”. Niestety obecnie termin psycholog i psychoanalityk jest używany zamiennie.

Kim jest psycholog?

Psychologia jest nauką, która dotyka każdego aspektu ludzkiej rzeczywistości. Profesjonalni psychologowie pracują w wielu różnych środowiskach, w tym klinicznych, edukacyjnych, organizacyjnych i prawnych, w celu rozwiązania problemów życia codziennego i zwiększenia dobrobytu ludzi jako jednostek, w grupach i w systemach społecznych.

Chociaż kształcenie i szkolenie zawodowych psychologów różni się w poszczególnych krajach europejskich, zwłaszcza pod względem struktury i oznaczenia stopnia, istnieją wystarczające podobieństwa w zakresie treści i kompetencji, a także zamierzonych efektów kształcenia i szkolenia.

Istnieje zgoda co do tego, że odpowiednie przygotowanie do niezależnej praktyki zawodowej w charakterze psychologa wymaga okresu sześciu lat, z czego pięć lat powinno stanowić szkolenie akademickie zapewniające podstawowe podstawy psychologii teoretycznej oraz znaczące podstawy do prowadzenia badań i stosowania psychologii. Kolejny rok powinien być nadzorowanym stażem lub praktyką.

Zgodnie z definicją Międzynarodowej Organizacji Pracy  psycholog bada procesy psychiczne i zachowania istot ludzkich, indywidualnie lub jako członków grup czy społeczeństw. Wiedza ta jest następnie stosowana w celu wspierania rozwoju ludzi, zarówno w wymiarze indywidualnym, społecznym, edukacyjnym, jak i zawodowym.

Podstawowa rola profesjonalnego psychologa została zdefiniowana jako zdolność do rozwijania i stosowania psychologicznych zasad, wiedzy, modeli i metod w sposób etyczny i naukowy w celu promowania rozwoju, dobrobytu i skuteczności jednostek, grup, organizacji i społeczeństwa. Można to zrobić w dwóch różnych obszarach.

Kim jest psychoterapeuta?

Obraz Mahmud Shoeb z Pixabay

Psychoterapeuta to osoba, która posiada kwalifikacje do prowadzenia psychoterapii, czyli wykonuje leczenie mające na celu zmianę myśli, uczuć i zachowań. Praktyka psychoanalizy jest prowadzona przez profesjonalistę posiadającego szkolenie i umiejętności niezbędne do ułatwienia zmiany psychologicznej i traktuje pacjentów, którzy wymagają pomocy w łagodzeniu objawów, które powodują ich cierpienie.

Psychoterapia sama w sobie jest przestrzenią do refleksji z profesjonalistą, w której konfrontowane są codzienne problemy. Pacjent przychodzi do terapeuty, aby wspólnie zastanowić się i dowiedzieć się, co się dzieje, co często jest nieświadome, czyli poza naszą świadomością.

Różnice między psychologiem a psychoterapeutą.

Podejście terapeutyczne.

Podstawową różnicą między psychologiem a psychoanalitykiem jest podejście do oferowanych przez nich terapii. Z jednej strony psycholog może stosować różne podejścia i sposoby leczenia w zależności od przypadku, albo od podejścia lub teorii, z którymi najbardziej się identyfikuje: pierwsza generacja, druga generacja, poznawcza, behawioralna, poznawczo-behawioralna, integracyjna itd. Natomiast gdy psycholog zdrowotny lub kliniczny stosuje podejście dynamiczne, lub podstawą jego działania i leczenia jest psychoanaliza, wówczas mówimy o psychoanalityku.

Cele terapii.

Celem psychologa jest zwiększenie dobrostanu ludzi jako jednostek, w grupach i w systemach społecznych. Celem terapii psychoanalitycznej jest natomiast zmiana tych myśli i zachowań, które powodują cierpienie pacjenta oraz umożliwienie mu poradzenia sobie z jego lękami i obawami.

Zakres terapii.

Ogólnie rzecz biorąc, termin psychoterapia i psychoterapeuta był stosowany bardziej w dziedzinie orientacji dynamicznej (np. psychoanaliza) w obrębie psychologii. Podczas gdy psychologia kliniczna zastosowała w swojej pracy terapeutycznej psychologów poznawczo-behawioralnych. Psychoterapia została jednak uznana za część psychologii klinicznej. Psychoterapeutą byłby zatem psycholog działający w środowisku ochrony zdrowia o orientacji dynamicznej.

Wyniki terapii.

Podstawową różnicą między psychologią a psychoterapią są rezultaty uzyskiwane przez pacjenta w trakcie terapii. Z jednej strony psycholog promuje bardziej ogólne wyniki, takie jak rozwój społeczny, edukacyjny, indywidualny czy zawodowy ludzi. Leczenie u psychoterapeuty sprzyja bardziej konkretnym aspektom, takim jak umożliwienie jednostkom konfrontacji z lękami i wzmocnienie osobistego bezpieczeństwa.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zdobywać “Lajki” na FB? Masz z tym problem?

Sprawdź jak zdobyć masę polubień! Lajki, czyli polubienia i reakcje...

Wszawica u dzieci: mity i prawdy o wszach.

O wszach mówi się wiele rzeczy. Niektóre prawdziwe, a...

Zarabiaj tyle, ile warta jest Twoja firma

Jedną z wątpliwości, jakie ma wielu przedsiębiorców, zwłaszcza w...

Czy warto zakładać blog w 2023 roku?

Czy warto zakładać blog w 2023 roku? Zakładając blog, można...

Jak przyspieszyć komputer? Poznaj kilka wskazówek, które poprawią wydajność sprzętu

Masz problem z wolnym komputerem? Czy trudno Ci go używać do normalnych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie wideo lub uruchamianie gier? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie działania Twojego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie zwiększyć wydajność komputera stosując się do kilku wskazówek. Jak przyspieszyć komputer? 10 wskazówek  Komputer jest podstawowym narzędziem wielu...

10 najlepszych przykładów wykorzystania ChatGPT

Ostatnie raporty sugerują, że liczba możliwości sztucznej inteligencji (AI)...
- REKLAMA -spot_img