Jakie zachowania mają największy wpływ na kształtowanie dziecka?

Podziel się

Dbanie o zdrowy rozwój emocjonalny dziecka nie jest rzeczą prostą, ale istnieje kilka istotnych kwestii, które w znacznym stopniu wpływają na jego kształtowanie. Warto dobrze je poznać i stosować każdego dnia.

Zachowania, które kształtują rozwój dziecka

Rodzice często powtarzają popularne błędy, które bezwiednie powtarzają na podstawie własnego wychowania. Dobrze jest wyzbyć się złych nawyków i zadbać, aby dzieci były szczęśliwe i zdrowe, a także pewne siebie.

Szanowanie dziecka

Należy akceptować emocje, które odczuwa dziecko, a także jego wybory i decyzje. Jeśli chce chodzić na wybrane zajęcia, a następnie szybko z nich zrezygnuje – wystarczy uszanować tę decyzję. Podejmowanie samodzielnych wyborów i uczenie się na własnych błędach buduje pewność siebie i ułatwia zdrowy rozwój.

Sprowadza się to do nieograniczania swobody dziecka. Nie należy go strofować na każdym kroku, ani ośmieszać prywatnie, a tym bardziej przed znajomymi. Szacunek do dziecka oznacza akceptowanie jego uczuć, co przekłada się na lepsze ich zrozumienie. Pozwoli to w przyszłości łatwiej radzić sobie z trudnymi emocjami.

Oczywiście nie ze wszystkimi decyzjami dziecka można się zgodzić i nie na wszystko można pozwolić. Nie mniej jednak odmowa rodzica powinna być poparta argumentami przedstawionymi dziecku. Zakazy wydawane w postaci samych zaprzeczeń i braku zgody na pomysły dziecka powodują jego bunt i osłabiają pewność siebie. W rodzinie wszyscy powinni się szanować i okazywać to sobie przy każdej okazji.

Przygotowanie do życiowych zmian

Wyjście ze strefy komfortu i zmiany w życiu często są stresujące dla ludzi w każdym wieku. Dzieci odbierają je znacznie intensywniej, głównie ze względu na to, że nie zawsze je rozumieją. Takimi wydarzeniami może być pojawienie się rodzeństwa, zmiana szkoły czy przeprowadzka.
Ważne jest, aby odpowiednio wcześniej zacząć przygotowywać dziecko do nowej sytuacji. Można tego dokonać poprzez fizyczne doświadczenia – takie jak pojawienie się łóżeczka dla noworodka w domu czy wspólne wybieranie ubranek. Przeprowadzkę należy zacząć od pakowania niewielkich ilości mniej istotnych rzeczy i pokazanie dziecku nowego miejsca zamieszkania.
Wszystkim tym czynnościom powinny towarzyszyć szczere rozmowy obejmujące emocje dziecka, a także wyjaśnienie powodu nadchodzących zmian.

Koniec z porównywaniem do rówieśników

Dziecko należy nieustannie wspierać i dbać o jego zdrowy rozwój. Należy robić to w ten sposób, aby mogło doświadczać świata, odkrywać jego sekrety i uczyć się nowych rzeczy, ale wszystko we własnym tempie i na własny sposób.
Porównywanie dziecka do jego rówieśników nie zdziała nic pozytywnego, a jedynie negatywnie wpłynie na jego stan emocjonalny. Należy pamiętać, że każdy żyje swoje życie, a dziecko zawsze powinno być sobą.

Przytulanie i okazywanie miłości

Szczere mówienie dzieciom o tym, jak ważne są dla rodziców i jak bardzo się je kocha wielokrotnie pomoże im w życiu. Otwarta rozmowa o emocjach i uczuciach pozwoli lepiej je zrozumieć a okazywanie miłości sprawi, że bardziej będą ufać swoim rodzicom. Jednocześnie będą miały świadomość, że zawsze mają w nich oparcie, co pozwoli im odważniej odkrywać świat i przełamywać swoje lęki.

Tak samo ważne jest przytulanie przy każdej okazji. Jest doskonałe podczas radosnych chwil, a w momentach smutków działa kojąco. Warto też pamiętać, że przytulanie redukuje stres, poprawia nastrój, redukuje napięcie i wyzwala serotoninę, czyli hormon szczęścia.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zdobywać “Lajki” na FB? Masz z tym problem?

Sprawdź jak zdobyć masę polubień! Lajki, czyli polubienia i reakcje...

Wszawica u dzieci: mity i prawdy o wszach.

O wszach mówi się wiele rzeczy. Niektóre prawdziwe, a...

Zarabiaj tyle, ile warta jest Twoja firma

Jedną z wątpliwości, jakie ma wielu przedsiębiorców, zwłaszcza w...

Czy warto zakładać blog w 2023 roku?

Czy warto zakładać blog w 2023 roku? Zakładając blog, można...

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą.

Bardzo często zdarza się, że kiedy przedstawia się ktoś...

Jak przyspieszyć komputer? Poznaj kilka wskazówek, które poprawią wydajność sprzętu

Masz problem z wolnym komputerem? Czy trudno Ci go używać do normalnych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie wideo lub uruchamianie gier? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie działania Twojego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie zwiększyć wydajność komputera stosując się do kilku wskazówek. Jak przyspieszyć komputer? 10 wskazówek  Komputer jest podstawowym narzędziem wielu...
- REKLAMA -spot_img