Wady ukryte pojazdu a rękojmia, co powinieneś wiedzieć?

Podziel się

Postanowiłeś nabyć pojazd, ale przez zupełny przypadek trafiłeś na samochód z wadą ukrytą? Nie do końca wiesz, co w takiej sytuacji zrobić i czy w ogóle przysługują Ci jakiekolwiek prawa? Pamiętaj, że niektórych wydarzeń po prostu nie można przewidzieć, niezależnie od tego jak ostrożnie podchodzi się do zakupu. Jeśli zdarzyło Ci się nabyć samochód z wadą ukrytą – prawdopodobnie miałeś pecha. Czym jednak w ogóle jest wada ukryta i jak działa w tym przypadku rękojmia?

Wady ukryte samochodu – czym właściwie są?

Definicja jest bardzo przejrzysta i prosta, bowiem wadą ukrytą jest każda wada, o której, jako kupujący, nie zostałeś przez sprzedawcę poinformowany. Choć wiadome jest, że przed zawarciem transakcji powinno się bardzo dokładnie zapoznać ze stanem pojazdu oraz w razie możliwości sprawdzić jego stan techniczny w zaufanym warsztacie samochodowym, to jednak czasem łatwo o nieostrożność. Za wadę ukrytą uznaje się więc taką wadę, jakiej nie jest się w stanie zauważyć na pierwszy rzut oka. Co więcej, wady ukryte samochodu dzielą się na dwa typy, czyli wady prawne i fizyczne.

Wady prawne dotyczą na przykład braku możliwości zarejestrowania danego pojazdu lub zakupu pojazdu, który pochodził z nielegalnego źródła, np. kradzieży. Wady fizyczne natomiast dotyczą wad lub usterek – najczęściej bywa to na przykład cofnięty licznik, tak aby wskazywał przekłamaną, mniejszą liczbę przejechanych kilometrów lub skrzętnie zatuszowane uszkodzenia powypadkowe.

Jednak zwykle, kiedy mówi się o wadzie ukrytej samochodu, w zdecydowanej większości przypadków ma się na myśli uszkodzenie fizyczne. Jeśli więc sprzedawca zapewniał Cię, że samochód był bezwypadkowy, ale odkryłeś, że było wręcz przeciwnie – właśnie wtedy mowa jest o wadzie ukrytej. Takie uszkodzenia samochodu mogą znacznie zmniejszać jego wartość, użyteczność oraz sprawiają, że pojazd jest niepełny, a więc nie został przez Ciebie kupiony w takim stanie, o jakim zapewniał Cię sprzedawca.

Wady ukryte pojazdu a rękojmia – co należy wiedzieć?

Jeśli odkryłeś, że zakupiony przez Ciebie pojazd posiada wady ukryte, wcale nie musisz godzić się na jego użytkowanie – pamiętaj, że możesz skorzystać z rękojmi sprzedającego. Zgodnie z art. 556 kodeksu cywilnego, sprzedawca odpowiada względem kupującego, jeśli sprzedana przez niego rzecz posiada wadę prawną lub fizyczną. Warto również, abyś wiedział, że te przepisy stosowane są nie tylko w sytuacji, kiedy nabywa się towar zupełnie nowy, ale również w przypadku zakupu rzeczy używanej. Z tego powodu dotyczy to również sprzedawców, którzy handlują właśnie takimi pojazdami. Wiele osób zapomina o tym bardzo ważnym fakcie i myśli, że może skorzystać z rękojmi tylko w przypadku zakupienia pojazdu prosto z salonu. Jak jednak się okazuje – prawo stoi po stronie także tych, którzy zdecydowali się nabyć rzecz (w tym przypadku pojazd) używaną. Rękojmia dotyczy więc:

  • dealerów samochodowych,
  • właścicieli komisów samochodowych,
  • osób prywatnych.

Nie da się ukryć, że wady ukryte najrzadziej dotyczą samochodów kupionych od dealerów, a najczęściej tych, które zakupione zostały od osób prywatnych. Wyobraź sobie, że zakupiłeś auto z komisu, ale jego przebieg okazał się nieprawdziwy – wada ukryta ma wtedy postać cofniętego licznika. Niezależnie od tego, co będzie twierdził właściciel komisu samochodowego, musisz pamiętać, że rękojmia wcale nie przysługuje tylko i wyłącznie tym osobom, które nabyły nowy pojazd. Często sprzedawcy próbują odwieść kupującego od skorzystania z rękojmi – bądź więc świadomy swoich praw i pamiętaj o nich.

Samochód z wadą ukrytą – co dalej?

Odkryłeś, że Twój samochód posiada wadę ukrytą i zastanawiasz się, co dalej możesz z tym zrobić? Kodeks cywilny przewiduje kilka rozwiązań, czyli między innymi:

  • obniżkę ceny pojazdu,
  • wymianę lub naprawę,
  • odstąpienie od umowy.

W zależności od danego przypadku oraz rodzaju wady ukrytej warto, abyś wybrał najlepszą dla siebie opcję. W przypadku obniżki ceny pojazdu sprzedawca powinien zwrócić Ci część zapłaconej kwoty, natomiast wymiana lub naprawa samochodu nie zawsze będzie możliwa – szczególnie, jeśli kupiłeś samochód używany. Najwięcej osób decyduje się więc na odstąpienie od umowy – w takiej sytuacji powinieneś oczekiwać, że sprzedawca zwróci Ci całą kwotę, którą mu wpłaciłeś, dokonując transakcji. Należy jednak wiedzieć, że zwrot samochodu dotyczy jedynie sytuacji, w których wada jest naprawdę istotna. W przypadku kiedy będzie ona niewielka lub błaha – niestety odstąpienie od umowy będzie niemożliwe.

Jeśli więc odkryłeś w zakupionym samochodzie wadę ukrytą – koniecznie poinformuj o tym sprzedawcę.

Rękojmia – jak długo obowiązuje?

Zastanawiasz się, ile czasu masz na zwrot zakupionego samochodu, w którym odkryłeś wady ukryte? Z pomocą ponownie przychodzi kodeks cywilny, który jasno precyzuje tę kwestię. Prawo rękojmi obowiązuje przez 2 lata od momentu zakupu pojazdu. Za datę początkową zwykle uznaje się tę, która widnieje na umowie zawartej między kupującym a sprzedającym lub fakturze. Warto jednak, abyś pamiętał, że od momentu, kiedy stwierdzisz w samochodzie usterki – masz 2 miesiące na to, aby zgłosić ten fakt sprzedawcy i przekazać mu stosowne oświadczenie. Następnie, zgodnie z przepisami, ma on 14 dni na ustosunkowanie się do Twoich ustaleń – po tym czasie, jeśli nie spotkasz się z żadnym odzewem, zostaną one uznane za zasadne. W przypadku kiedy niemożliwe jest ugodowe rozwiązanie sporu pomiędzy Tobą, jako kupującym, a sprzedającym – sprawa może i powinna zostać skierowana do sądu. Nie przejmuj się kosztami sądowymi – jeśli wygrasz, zostaną Ci one zwrócone.

Pamiętaj również, że jeśli przy zakupie samochodu byłeś świadomy istnienia wad – w takim przypadku oczywiście nie możesz skorzystać z rękojmi. Obecnie coraz częściej w ramach umowy sporządza się dodatkowe oświadczenie z listą wad, o których kupujący został poinformowany. Dzięki temu dochodzenie swoich praw w przypadku odkrycia w samochodzie wad ukrytych jest znacznie łatwiejsze, a sam sprzedający nie musi martwić się nieuczciwymi kupującymi.

spot_img

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Powiązane artykuły

Czym są i do czego służą kody QR?

Prawdopodobnie w pewnym momencie użyłeś kodu QR. Ten sposób...

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu Internetowego?

Wzrost liczby wszystkich e-konsumentów w samej Polsce o 3.4 miliona osób,...

Co ocenić, wybierając współpracę z brokerem?

Planujemy rozpocząć współpracę z brokerem? To bardzo dobra decyzja,...

Odparzenia dzieci podczas ciepłych dni

Wiele dzieci zmaga się z odparzeniami. Niestety jest to...

Oazy dla Twoich pupili – terraria dla zwierząt

Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt i chcesz zapewnić swoim pupilkom...

Jak zdobywać “Lajki” na FB? Masz z tym problem?

Sprawdź jak zdobyć masę polubień! Lajki, czyli polubienia i reakcje...
- REKLAMA -spot_img