Opony samochodowe to bardzo ważny element, który pozwala właścicielowi samochodu czuć się pewnie na drodze zimą i latem, przy dobrej pogodzie i w deszczu. Dlatego bardzo ważna jest kwestia ich wyboru: każdy, kto zamierza kupić opony, musi wiedzieć, jak zrobić to dobrze.
Główną radą przy wyborze opon jest zapoznanie się z instrukcją obsługi auta. Producent doprecyzowuje wszystkie ważne cechy gumy, co znacznie przyspiesza wyszukiwanie. Jeśli nie masz dostępu do dokumentów, możesz spojrzeć na oznaczenia na tych modelach, które są zainstalowane w samochodzie, jeśli masz pewność, że opony są prawidłowe.
Na każdej opony można znaleźć wiele symboli – od wymiarów po wskaźnik odporności na zużycie i zaszyfrowaną datę wydania opony. Umiejętność ich odczytania można porównać do umiejętności dokonania właściwego wyboru.
Oczywiście na pierwszym etapie trzeba zdecydować się na rodzaj gumy.
Sezonowość jest ważnym czynnikiem przy wyborze opon
Opony do aut osobowych zazwyczaj wyróżnia sezonowość. Właściwie istnieją tylko dwa rodzaje: letnie i zimowe, ale są niuanse.
Przeznaczenie klasycznych opon letnich – maksymalna kontrola nad autem przy ciepłej temperaturze suchego i lekko mokrego asfaltu. Jeśli latem w regionie często pada, można wybrać specjalne ochraniacze przeciwdeszczowe.
Opony zimowe nie powinny być używane w ciepłe dni. Uważa się, że opony te radzą sobie na drodze w temperaturze nieprzekraczającej +10 stopni. Opony zimowe są dodatkowo podzielone w zależności od obecności/braku kolców. Guma z kolcami jest przeznaczona do częstego użytkowania na lodzie i na zaśnieżonych torach, a cierne opony zimowe (bez kolców) są bardziej uniwersalne.
Istnieje również trzecia grupa opon – opony całoroczne. Kierowcy nazywają ten typ „kompromisem” między oponami zimowymi i letnimi. Opony całoroczne zdecydowanie nadają się na łagodną europejską zimę. W warunkach surowej zimowej pogody raczej nie spełnią oczekiwań, chociaż są zaprojektowane na zakres temperatur od + 20 C do -5 C.
Dlaczego to wszystko jest ważne? Ponieważ bieżniki muszą zapewniać bezpieczną przyczepność na drodze i sprawdzać się w każdych warunkach pogodowych i drogowych: upał, deszcz, śnieg, lód, asfalt, beton, gleba, trawa i inne.
Eksploatacja — ważny czynnik
Drogi asfaltowe i gruntowe wymagają różnych opon. Różnią się sztywnością, bieżnikiem i innymi ważnymi parametrami. Dobór gumy musi uwzględniać możliwość jej zastosowania w określonych warunkach. Na przykład opony terenowe są przeznaczone na drogi gruntowe i terenowe. Lepiej nie jeździć nimi po autostradzie, bo szybko się zniszczą.
To samo dotyczy stylu jazdy, do spokojnych wycieczek po mieście i wyścigów sportowych, potrzebujemy różne typy opon. Ich parametry techniczne również mają znaczną różnicę.
Odchodzić od zaleceń fabrycznych, zwłaszcza dla początkujących kierowców, kategorycznie nie zaleca się, ponieważ felgi i opony, które nie odpowiadają odpowiednim rozmiarom, mogą prowadzić do szybszego zużycia wspornika zawieszenia i kół, oraz mogą spowodować gwałtowne pogorszenie właściwości jezdnych samochodu, które zwiększy zużycie paliwa, zmniejszy sterowność, a nawet może stać przyczyną wypadku na drodze.
Jeśli chodzi o szerokość opon, wybór zależy od osobistych preferencji i możliwości finansowych kierowcy. W zasadzie uważa się, że mocniejszy i szybszy samochód powinien mieć szersze opony, i odwrotnie, na samochód z małym silnikiem nie ma sensu zakładać szerokich opon.
Masz problem z wolnym komputerem? Czy trudno Ci go używać do normalnych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie wideo lub uruchamianie gier? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie działania Twojego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie zwiększyć wydajność komputera stosując się do kilku wskazówek.
Jak przyspieszyć komputer? 10 wskazówek
Komputer jest podstawowym narzędziem wielu...