Spis treści
Kupno samochodu z pewnością nie należy do najłatwiejszych czynności, niemniej jednak niewątpliwie jest to rzecz z rodzaju tych, z którymi prędzej czy później większość osób będzie musiała się zmierzyć. Jak wiadomo, samochód jest inwestycją w większości przypadków zaliczającą się do kategorii tych średnio- lub długoterminowych, w związku z czym jego zakup powinien zostać poprzedzony dość szczegółową analizą indywidualnych potrzeb, na których podstawie warto rozpocząć poszukiwania idealnego modelu. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, kiedy decydujemy się na kupno samochodu używanego, ponieważ wtedy należy zadbać o wykonanie szeregu czynności, w celu oceny ogólnego stanu pojazdu, a co za tym idzie – gwarancji dobrej inwestycji. Na co zatem koniecznie trzeba zwrócić uwagę, przymierzając się do zakupu samochodu z rynku wtórnego? W odniesieniu do jakich kwestii wskazane jest zachowanie szczególnej czujności? Poniżej znajduje się 10 praktycznych rad, o których zawsze warto pamiętać.
1. Przeszłość i pochodzenie pojazdu
Jeżeli znajdziemy już konkretną ofertę, odnoszącą się do wybranego przez nas modelu samochodu, pierwszą rzeczą, którą trzeba szczegółowo sprawdzić, jest pochodzenie pojazdu, czyli najogólniej rzecz ujmując – jego przeszłość. Mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach prawnych, ale także wszystkich niezbędnych formalnościach. Skutecznym sposobem na uniknięcie przykrych niespodzianek jest wyszukanie interesującego nas auta w bazie pojazdów. W ten sposób możemy dowiedzieć się, czy samochód nie jest kradziony oraz czy na przykład nie stanowi zastawu pod kredyt. W przypadku samochodów pochodzących z Polski, przydatnym narzędziem może się okazać Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
2. Uważaj na ukryte wady!
Jedną z najczęściej spotykanych, negatywnych cech właścicieli używanych samochodów, jest niestety ukrywanie drobnych wad pojazdu, które mogą się okazać kluczowe podczas dalszej eksploatacji samochodu. Część z nich robi to nie do końca świadomie, na przykład bagatelizując niewielkie usterki, bądź nie do końca zdając sobie sprawę z ich istnienia. Niektórzy postępują w ten sposób celowo, próbując sztucznie zawyżać cenę auta. Zdarzają się również przypadki, w których potencjalny nabywca przeoczy informację zawartą w ogłoszeniu, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie czytać każdą ofertę.
3. Czy samochód jest bezwypadkowy?
Rzeczą powszechnie wiadomą jest fakt, iż samochody bezwypadkowe posiadają znacznie większą wartość od tych, które w przeszłości uczestniczyły w jakichkolwiek kolizjach. W razie wątpliwości dotyczących prawdziwej przeszłości samochodu, najprostszym sposobem na sprawdzenie czy sprzedawca nie ukrywa kluczowych informacji, są dokładne oględziny auta. Śladów wskazujących na przebyte wypadki należy szukać przede wszystkim w okolicach pokrywy silnika oraz przednich błotników, a także klapy bagażnika i tylnych błotników. Dobrze jest się również przyjrzeć reflektorom, zderzakom i szybom.
4. Zwróć uwagę na lakier
Dokonując szczegółowych oględzin samochodu, który planujemy zakupić, bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie lakieru. W takiej sytuacji pomocny będzie oczywiście profesjonalny miernik lakieru, jednak już na pierwszy rzut oka możemy zorientować się, czy samochód nie posiada widocznych odprysków, śladów szpachlowania, korozji, a także czy nowy lakier nie był nakładany bezpośrednio na stary, aby ukryć ewentualne uszkodzenia.
5. Co pokazuje licznik, czyli dotychczasowy przebieg


Przebieg samochodu kupowanego na rynku wtórnym można zdecydowanie określić jako wyjątkowo newralgiczny aspekt. Liczba przejechanych kilometrów często bywa zaniżana, co w znacznym stopniu utrudnia obiektywną ocenę sytuacji. Rzeczywisty przebieg samochodu możemy sprawdzić za pomocą numeru VIN, we wspomnianej już Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Kiedy sprzedawca takiego numeru nie chce nam podać, być może lepiej odpuścić sobie daną ofertę.
6. Stan techniczny auta
Najlepszym, a zarazem najbardziej wiarygodnym sposobem na zweryfikowanie stanu technicznego samochodu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, jest oddanie go w ręce fachowców do gruntownego przeglądu przedzakupowego. Najrozsądniej będzie to zrobić w jednym z renomowanych serwisów, ponieważ da nam to gwarancję, że żadna, nawet najdrobniejsza usterka nie zostanie pominięta przy końcowej ocenie sprawności pojazdu.
7. Czy pojazd jest ekonomiczny?
Myśląc o samochodzie w sposób przyszłościowy, należy zdecydowanie skupić się między innymi na aspekcie ekonomicznym. Utrzymanie auta nie należy do rzeczy najtańszych, dlatego wielu osobom zazwyczaj zależy na tym, aby ich pojazd był jak najbardziej ekonomiczny, czyli – najprościej rzecz ujmując – zużywał możliwie jak najmniej paliwa. W tym celu szukajmy samochodów, których silnik spala od 3,5 do 5,5 litra na 100 km.
8. Garaż czy parkowanie „pod chmurką”?


Kwestia warunków, w jakich samochód przebywał, w czasie kiedy nie był on użytkowany, z pozoru wydaje się być całkowicie nieistotna w kontekście jego ogólnego stanu. Jednakże, patrząc przez pryzmat ewentualnych uszkodzeń, na które pojazd mógł być eksponowany stojąc przez cały czas na wolnym powietrzu, a także negatywne czynniki zewnętrzne, takie jak opady atmosferyczne, wilgoć czy mróz, pytanie zadane w nagłówku nabiera dużo więcej sensu.
9. Poprzedni właściciel/właściciele
Istotną informacją będzie też oczywiście liczba poprzednich właścicieli samochodu. Jeśli na przykład okaże się, że w przeszłości bardzo często zmieniał on właściciela, najprawdopodobniej jest to oznaka, że z autem nie do końca wszystko w porządku. Duże znaczenie ma również fakt, czy poprzedni właściciel lub właściciele dostatecznie dbali o pojazd.
10. Historia serwisowa (ASO)
Aby szybko wywnioskować, czy dotychczasowi użytkownicy samochodu obchodzili się z nim we właściwy sposób i nie omijali obowiązkowych przeglądów, warto zapoznać się z historią serwisową. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby samochód był serwisowany w ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi), bądź przynajmniej w jednym z renomowanych serwisów. Dzięki temu możemy mieć gwarancję, że wyniki przeglądów są wiarygodne i odzwierciedlają rzeczywisty stan pojazdu.