Sprawdź czym jest ten rodzaj umowy wynajmu mieszkania zyskujący na popularności a także dlaczego w praktyce umowa ta nie działa i nie warto jej stosować

Umowa o najem okazjonalny przy wynajmie mieszkanie to element, który w ostatnich latach zyskuje na popularności w zawrotnym tempie. Jego konstrukcja ma dawać pełne bezpieczeństwo właścicielowi mieszkania przy jego wynajmowaniu, a wiele osób posiadających mieszkania i nieznających się na nieruchomościach ślepo korzysta właśnie z takiego wynajmu. W rzeczywistości jednak umowa taka jest nieskuteczna i w praktyce różni się jedynie nieznacznie od podstawowej cywilnoprawnej umowy o wynajem. W tym tekście odpowiadamy zatem na pytanie, czym jest umowa o najem okazjonalny, a także dlaczego jest to nieskuteczny przepis, który nie chroni naszych interesów jako właścicieli mieszkania.

Czym jest umowa o najem okazjonalny przy wynajmie mieszkania

Obraz mohamed Hassan z Pixabay

Umowa o najem okazjonalny mieszkania to umowa cywilnoprawna, która podpisywana jest między właścicielem mieszkania a lokatorem, który będzie mieszkał w tej nieruchomości. Umowa taka bazuje na standardowej umowie cywilnoprawnej, a jedyną różnicą jest załącznik w postaci aktu notarialnego. Jest to oświadczenie osoby wynajmującej mieszkanie, iż posiada ona inne mieszkanie lub tytuł do innego mieszkania, do którego będzie mogła przeprowadzić w razie niepłacenia czynszu. Ma to na celu pozbawienie potencjalnego lokatora prawa do procesu sądowego i ochrony przed eksmisją, a także wielomiesięcznego okresu na znalezienie nowego mieszkania. Akt notarialny podpisuje się u dowolnego notariusza. Usługa ta oscyluje w granicach ok. 200–300 zł i możemy podpisać ją praktycznie od ręki. Osoba, która podpisuje z nami jako właścicielami mieszkania akt, musi przedstawić prawo do innego lokalu lub oświadczenie właściciela innego lokalu, iż przyjmie on naszego najemcę, gdy ten przestanie płacić czynsz.

Umowa o najem okazjonalny ma zatem umożliwić natychmiastową eksmisję lokatora, który nie będzie płacił czynszu bez procesu sądowego, a także uzyskiwania zgody na eksmisję komorniczą. Procedury te często zajmują ok. dwóch, trzech lat przy wykorzystaniu wszystkich możliwości obrony i przedłużania tego okresu przez nieuczciwego lokatora.

Dlaczego najem okazjonalny jest martwy?

Umowa o najem okazjonalny mieszkania jest martwa gdyż jest ona źle skonstruowana, a przepisy prawa, mogą być omijane na różne sposoby bez wiedzy właściciela mieszkania. Sam zamysł umowy o najem okazjonalny jest bardzo dobry, ale dziurawe prawo daje wiele możliwości jego obejścia.

Osoby, które przy podpisywaniu umowy o najem okazjonalny u notariusza przedstawią zaświadczenie własności innego mieszkania lub zaświadczenie właściciela innego mieszkania o ich przyjęciu w razie niepłacenia czynszu, mogą nawet następnego dnia zmienić tę sytuację. Nieuczciwie wynajmujące osoby mogą sprzedać mieszkanie lub przepisać je na inną osobę. Osoby poświadczające o ich przyjęciu w razie niepłacenia czynszu, mogą również wycofać taką zgodę, gdyż jest to jedynie oświadczenie i w żadnym stopniu nie jest ono terminowo wiążące. Nieuczciwy lokator może zatem w trakcie trwania umowy stracić możliwość przeniesienia się do innego mieszkania, o czym jako właściciele naszego mieszkania dowiemy się dopiero po czasie w chwili wystąpienia problemu. W tym momencie będzie już za późno na jakiekolwiek działania, gdyż nieuczciwi lokatorzy automatycznie nabędą pełne prawo lokatorskie z chwilą zmiany ich sytuacji. W takim wypadku nawet pomimo podpisania umowy o najem okazjonalny z oświadczeniem notarialnym nie będziemy mieli możliwości wyrzucenia nieuczciwego lokatora z mieszkania od ręki. Będziemy musieli najpierw w pierwszej kolejności uzyskać wyrok sądu, a następnie zlecić egzekucję komornikowi. Biorąc pod uwagę niekorzystny rozwój sytuacji cały proces usunięcia lokatora, może wynieść nawet kilka lat.

Czy warto wynająć mieszkanie na podstawie umowy o najem okazjonalny?

Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności najmu okazjonalnego, a także zwykłej umowy cywilnoprawnej, nie warto podpisywać umowy o najem okazjonalny. Przede wszystkim nie broni ona nas przed lokatorami którzy mają złe zamiary i mogą dość łatwo pokierować całą sytuacją w taki sposób, iż podstępem dostaną się do naszego mieszkania, a my jako jego właściciele nie będziemy mogli ich wyeksmitować. Osoby mające nieuczciwe zamiary, mogą bardzo prosto ominąć prawo, a uczciwi wynajmującym będą i tak wywiązywali się z umowy niezależnie czy podpiszemy z nimi umowę o najem okazjonalny czy umowę cywilnoprawną.

Podpisując również podstawową umowę cywilnoprawną, mamy większe szanse na znalezienie lokatorów w krótkim terminie. Przełoży się to na szybsze rozpoczęcie zarabiania, a także możliwość podwyższenia czynszu, gdyż będziemy mieli do wyboru większą ilość potencjalnych wynajmujących. Wymaganie najmu okazjonalnego może w znacznym stopniu ograniczyć pulę potencjalnych wynajmujących i utrudnić nam cały proces. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest dokładna weryfikacja potencjalnych wynajmujących, poznanie ich, zażądanie wyższej niż przeciętna kaucji, czy samodzielna ocena wiarygodności takich osób. Potencjalnych wynajmujących możemy sprawdzić również w publicznych bazach dłużników, a także zażądać przedstawienia wyciągów z konta lub umowy o pracę.

Podsumowanie

Podsumowując, umowa o najem okazjonalny nie jest szkodliwa sama w sobie i nie ma powodu, aby odrzucać ją czy rezygnować z niej już na wstępie szukając lokatorów. Jeśli mamy taką możliwość na jej podpisanie, zdecydowanie warto poświęcić na ten cel sumę ok. 200 zł i zabezpieczyć się w jakikolwiek dodatkowy sposób przed nieprzewidzianymi problemami. Należy jednak pamiętać, iż umowa ta wcale nie chroni nas przed nieuczciwymi wynajmującymi, którzy mają możliwość ominięcia tej umowy, a my jako osoby wynajmujące nie możemy zweryfikować ich intencji w żaden sposób.

Chcąc zabezpieczyć się przed nieuczciwymi wynajmującymi, przede wszystkim powinniśmy wyszukać wiarygodne osoby i to właśnie im wynająć mieszkanie, a także zabezpieczyć się wyższą kaucją czy korzystając z pomocy profesjonalistów. Umowa o najem okazjonalny nie jest w żadnym stopniu warta rezygnowania z wynajmu mieszkania osobom wiarygodnym, które deklarują bezproblemowy wynajem i wszystko potwierdza takie zamiary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię