Kupujesz mieszkanie z myślą o wynajmie?

Podziel się

Dowiedz się jak możesz wynajmować mieszkanie krótkoterminowo, długoterminowo oraz na pokoje i który sposób wynajmu jest najlepszy!

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie jest jedną z najlepszych inwestycji gdyż w ten sposób zakupione mieszkanie może zarabiać miesięcznie spore środki. Jest to również jeden z najczęściej wybieranych sposobów inwestowania oszczędności. Wiele jednak osób podejmuje tę decyzję bez przemyślenia co do wykorzystania mieszkania po zakupie. W tym tekście przedstawiamy trzy możliwość wynajmu mieszkania, dzięki którym będziemy mogli zarabiać pieniądze na naszej inwestycji.

Wynajem krótkoterminowy

Obraz Henryk Niestrój z Pixabay

Wynajem krótkoterminowy to pierwszy sposób w jaki możemy wynajmować mieszkanie. Polega on na wynajmie nieruchomości na doby w stylu i standardzie hotelowym. Chcąc zarabiać w taki sposób musimy zatem urządzić mieszkanie w wersji hotelowej, czyli kompletnej umożliwiającej niezobowiązujące nocowanie w nim. Mieszkanie takie często nazywane jest apartamentem do wynajęcia lub pokojami gościnnymi. Urządzone jest ono kompleksowo i zawiera meble oraz wszystkie dodatki i akcesoria potrzebne do komfortowego mieszkania w nim. Wynajem krótkoterminowy polega zatem na wynajmowaniu gościom mieszkania na doby, traktując je jako hotel.

Kupując mieszkanie, należy zatem zadbać, aby znajdowało się ono w odpowiedniej lokalizacji np. przy dworcach lub w centrach miast albo w lokalizacjach stricte turystycznych i kompleksowo wyposażyć – często nieco większym kosztem, niż pod wynajem długoterminowy czy na pokoje. Mieszkanie urządza się w wysokim standardzie aby mogło rywalizować ze standardem hotelowym. Obecnie wiele osób podróżujących służbowo zdecydowanie woli mieszkać w takich niezależnych mieszkaniach, gdyż panuje w nich większa destylacja a także spokojna atmosfera. Mieszkania na wynajem okazjonalny są również bardzo popularne wśród turystów czy osób podróżujących hobbystycznie, gdyż dają większą swobodę.

Zarobki: Mówiąc o zarobkach przy wynajmie krótkoterminowym, będą one największe ze wszystkich innych możliwości. Zakładając cenę kilkuset złotych za wynajęcie mieszkania dziennie dla kilku osób nawet przy połowicznym obłożeniu, będą to miesięczne duże zarobki. W ten sposób możemy zatem zarobić miesięcznie nawet kilka tysięcy złotych, czyli znacznie więcej, niż poprzez wynajem długoterminowy czy na średni okres. Wynajem mieszkania tego typu będzie wymagał jednak od nas poświęcenia większej ilości pracy i obsługi. Jest on, zatem przeznaczony dla osób, które chcą zarobić jak najwięcej na inwestycji i są w stanie poświęcić na to czas.

Wynajem długoterminowy

Drugim rodzajem wynajmu mieszkania, z jakiego możemy skorzystać jest wynajem długoterminowy. Jest o wynajmowanie mieszkania jednemu lokatorowi na długi czas np. na rok czy na kilka lat. Wynajem taki cechuje się regularnością i płynnością. Jego zaletą przede wszystkim jest ciągłość wynajmu i regularne pozyskiwanie zarobku z danego mieszkania. Jest on odwrotnością wynajmu mieszkania na doby. W ten sposób możemy zarobić najmniej ze wszystkich trzech wymienionych opcji, ale w dalszym ciągu są to zauważalne zarobki, które w połączeniu z plusami tego rodzaju wynajmu, mogą być satysfakcjonujące. Przy wynajmie długoterminowym nie musimy doposażać mieszkania wydając większe sumy pieniędzy, a nawet często sami lokatorzy wolą urządzić je po swojemu. Nie musimy również angażować się w żaden sposób w obsługę mieszkania, odbierając jedynie co miesiąc wynagrodzenie.

Rozwiązanie to jest najlepszym posunięciem, kiedy inwestycję w nieruchomość traktujemy jako ochronę kapitału lub jeśli zależy nam na dochodzie pasywnym, gdzie nie musimy wykonywać żadnych czynności, aby zarabiać. Wynajem długoterminowy będzie zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które inwestują w nieruchomości prywatnie, a mają swoje życie zawodowe czy inne obowiązki lub chcą jedynie chronić środki przed inflacją.

Wynajem mieszkania na pokoje

Wynajem mieszkania na pokoje to alternatywne rozwiązanie, które jest ciekawym rozwiązaniem pośrednim pomiędzy wynajmem krótkoterminowym i długoterminowym. Pozwala ono z jednej strony zarobić większą sumę pieniędzy, niż przy wynajmie długoterminowym, ale nie wymaga również aktywnej obsługi mieszkania jak wynajem krótkoterminowy. Wynajem mieszkania na pokoje polega na wynajęciu poszczególnych pokoi w dużym mieszkaniu osobnym lokatorom. Dzięki temu będziemy zyskiwali kilka czynszów w miesiącu, a wynajem taki jest dużo bardziej opłacalny, niż wynajem dużego mieszkania jednemu lokatorowi.

Chcąc wynajmować mieszkanie w ten sposób, należy urządzić je kompleksowo — nawet w niskim standardzie. Osoby szukające ekonomicznych rozwiązań, przeważnie nie posiadają gotówki na wyposażenie mieszkania i zależy im na kompleksowo urządzanym mieszkaniu. Kupując nieruchomość pod ten typy wynajmu, warto kupować mieszkania zlokalizowane w pobliżu uczelni, czy dużych miejsc pracy. Dzięki temu będziemy mieli spory popyt na nasze pokoje, a tym samym ciągłość wynajmu.

Który sposób wynajmu jest najlepszy?

Niestety nie ma konkretnego najlepszego sposobu wynajmowania mieszkania, gdyż sposób ten będzie różnił się w zależności od sytuacji, naszych preferencji, możliwości czy celu jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam bezwzględnie na najwyższych zyskach oraz nie mamy czasu na obsługę nieruchomości i chcemy traktować się stricte biznesowo warto rozważyć wybór pomiędzy wynajmem krótkoterminowym a wynajmem mieszkania na pokoje. Jeśli z kolei nie mamy czasu, nie znamy się lub nie chcemy zajmować się osobiście wynajmem mieszkania, warto wybrać wynajem długoterminowy i czerpać regularne zyski w połączeniu z komfortem i spokojem. Jeśli udało nam się zakupić mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji pod względem wynajmu krótkoterminowego, długoterminowego lub na pokoje, warto wybrać konkretny rodzaj wynajmu najlepiej odpowiadający danemu miejscu, aby maksymalnie wykorzystać potencjał mieszkania i cieszyć się dużym popytem na nie. Dobrą wskazówką jest również przemyślenie sposobu w jaki chcemy zarabiać na mieszkaniu, w które zainwestujemy i wybrać mieszkanie w świadomy sposób.

Porada: Przydatną poradą dla osób, które chcą zarabiać maksymalnie dużo na mieszkaniu, jest skorzystanie z usługi zarządzania najmem. Polega ono na przekazaniu mieszkania profesjonalnej firmie, która w zamian za prowizję będzie zajmowała się wynajmowaniem naszego mieszkania.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zdobywać “Lajki” na FB? Masz z tym problem?

Sprawdź jak zdobyć masę polubień! Lajki, czyli polubienia i reakcje...

Wszawica u dzieci: mity i prawdy o wszach.

O wszach mówi się wiele rzeczy. Niektóre prawdziwe, a...

Zarabiaj tyle, ile warta jest Twoja firma

Jedną z wątpliwości, jakie ma wielu przedsiębiorców, zwłaszcza w...

Czy warto zakładać blog w 2023 roku?

Czy warto zakładać blog w 2023 roku? Zakładając blog, można...

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą.

Bardzo często zdarza się, że kiedy przedstawia się ktoś...

Jak przyspieszyć komputer? Poznaj kilka wskazówek, które poprawią wydajność sprzętu

Masz problem z wolnym komputerem? Czy trudno Ci go używać do normalnych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie wideo lub uruchamianie gier? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie działania Twojego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie zwiększyć wydajność komputera stosując się do kilku wskazówek. Jak przyspieszyć komputer? 10 wskazówek  Komputer jest podstawowym narzędziem wielu...
- REKLAMA -spot_img