BLIK — Jak płaci się BLIKIEM i czym w ogóle jest ten system

Podziel się

BLIK to jeden z najpopularniejszych sposobów płacenia w Polsce, który podbił serca milionów osób. Stało się tak nie bez przyczyny, gdyż dzięki BLIKOWI możemy bardzo łatwo przekazać pieniądze z naszego konta bankowego na konto odbiorcy. Wszechobecne reklamy przyzwyczaiły już nas do tej nazwy, ale czym tak właściwie jest BLIK i jak się nim płaci? Odpowiedzi na pytania poniżej.

Czym jest BLIK?

BLIK to polski system płatności obowiązujący jedynie w kraju, ale który jest tuż obok kart płatniczych czy przelewów bankowych jednym z najpopularniejszych sposobów płatności bezgotówkowych. Przeznaczony jest on do płatności za usługi i produkty, ale posiada również więcej funkcjonalności. Aby z niego korzystać, nie musimy spełniać żadnych warunków np. posiadać zdolności kredytowej, a wystarczy sama jego aktywacja. BLIK umieszczony jest w aplikacji mobilnej konta bankowego. Na rynku obecnie wszystkie największe banki oferują korzystanie z niego. Sam BLIK jest dość prostym sposobem płatności, a także posiada wiele plusów.

BLIK zagłębiając się w temat to generowany w naszej bankowości mobilnej 6 cyfrowy kod, który pozwala przekazać pieniądze z naszego konta na konto odbiorcy. Przy jego pomocy możemy dokonywać płatności w sklepach, a także wypłacać pieniądze z bankomatu. Możemy również regulować nim rachunki w internecie, a także dokonywać płatności innych rodzajów.

BLIK umożliwia również przekazywanie pieniędzy innym osobom prywatnie np. znajomym. Opcja ta polega na wygenerowaniu nico dłuższego kodu, a także podaniu numeru telefonu i zablokowaniu kwoty CZEKU na naszym koncie do momentu utraty ważności czeku lub wypłaty czeku przez naszego znajomego.

Do korzystania z BLIKA potrzebny jest smartfon, na którym będziemy mogli zainstalować aplikację bankową, a także dostęp do internetu. Jest to całkowicie darmowa funkcja a więc za jej używanie nie musimy płacić. Również same płatności nie są obarczone prowizjami choć te mogą obowiązywać ogólnie w zależności od odbiorców płatności np. bramki płatności w danym sklepie internetowym. Są one jednak doliczane do wszystkich form płatności.

Jak się płaci BLIKIEM

Płacenie BLIKIEM jest niezwykle proste. Aby go aktywować wystarczy znaleźć odpowiednią zakładkę w bankowości mobilnej oraz w aplikacji banku i uruchomić BLIK. Możemy zrobić to samodzielnie w ciągu kilku sekund. Gdy posiadamy już aktywnego BLIKA możemy rozpocząć korzystanie z niego. Jeśli chcemy wypłacić pieniądze w bankomacie lub uregulować rachunek w internecie czy w świecie rzeczywistym wystarczy wybrać tę metodę płatności, a następnie uruchomić aplikację banku. W zakładce BLIK należy następnie wygenerować sześciocyfrowy kod transakcji, który ważny jest przez 120 sekund. W trakcie 2 minut należy przepisać kod w odpowiednie miejsce na stronie internetowej lub w bankomacie czy na terminalu w sklepie, a następnie zatwierdzić go zielonym przyciskiem. W tym momencie środki są przekazywane w czasie rzeczywistym z naszego konta bankowego na konto odbiorcy, a transakcja jest dokonywana.

Na podobnej zasadzie działa funkcja CZEK BLIK, która umożliwia przekazanie pieniędzy z naszego konta dla znajomego, który wypłaci je w bankomacie. W tej opcji możemy wygenerować nieco dłuższy kod, który będzie ważny przez określoną ilość czasu np. kilka lub kilkadziesiąt godzin. Kod podawany wraz z numerem telefonu umożliwia odbiór tej sumy z naszego konta, a podczas tworzenia czeku określamy również jego wysokość.

Zalety BLIKA

BLIK posiada bardzo wiele różnego rodzaju zalet. Przede wszystkim pierwszą z nich jest wygoda oraz szybkość płacenia. Korzystając z BLIKA nie musimy zabierać ze sobą gotówki ani kart płatniczych. Wszystkie dane potrzebne do transakcji generujemy w telefonie na miejscu, gdy do niej dojdzie. Nie musimy zatem pamiętać o portfelu czy innych kwestiach finansowych, gdyż telefon przeważnie mamy zawsze przy sobie. Sama płatność jest również bardzo szybka i poręczna. Często możemy BLIKIEM zapłacić szybciej, aniżeli kartą płatniczą czy gotówką. Nie musimy również w porównaniu z płatnością pieniędzmi posiadać drobnych nominałów, a płatność taka nie jest problematyczna.

Płacenie BLIKIEM jest obecnie szeroko popularne. Dzięki temu nie powinniśmy mieć problemu z płatnościami i jest on akceptowany już w wielu miejscach. Ma porównywalny zasięg do płatności kartami płatniczymi, a więc nie powinniśmy mieć problemu z zapłaceniem nim w internecie czy w świecie rzeczywistym.

BLIK to niewymagający system płatności, z którego możemy korzystać w dowolnym momencie. Nie musimy pilnować dat ani prowadzić żadnych rachunków z nim związanych. Po jego aktywacji pozostaje on aktywny w aplikacji mobilnej i tylko od nas zależy, kiedy oraz w jakiej formie z niego skorzystamy. Może on zatem służyć zarówno jako podstawowy system płatności, jak i dodatkowa forma. Płatność BLIKIEM może być również bardzo szybka, gdy zapamiętamy nasze konto w przeglądarce. W takim wypadku wystarczy jedynie wybrać opcję płatności BLIKIEM, a następnie jednym kliknięciem potwierdzić płatność w bankowości mobilnej, o którą zostaniemy poproszeni i nie musimy przepisywać każdorazowo 6 cyfrowego kodu.

Czy BLIK jest bezpiecznym sposobem płatności?

Jednym z naturalnych pytań, jakie pojawia się przy temacie płatności BLIK jest jego bezpieczeństwo. Jest to szczególnie wrażliwa kwestia wśród osób, które nigdy nie korzystały z BLIKA lub nie znają jego szczegółowej zasady działania. Płacenie BLIKIEM jest jednak bardzo bezpieczne – dużo bezpieczniejsze niż w płacenie gotówką czy kartami płatniczymi. Odpowiada za to forma i konstrukcja samego BLIKA. Generowany kod w aplikacji mobilnej ważny jest jedynie przez dwie minuty. Jest to zbyt krótki czas, aby ukraść kod czy go zeskanować lub podejrzeć. Nawet jeśli przestępcy przejmą w tym czasie kod, trudno będzie im wykorzystać go od ręki. Na ekranie naszego telefonu potwierdzamy dodatkowo każdą transakcję, a więc widzimy kto jest odbiorcą płatności i na jaką sumę realizowana jest transakcja. Kodu BLIK nie da się podrobić, a znajduje się on w aplikacji bankowej do której dostępu broni logowanie do telefonu i logowanie do aplikacji. Jedynym zagrożeniem, jakie może istnieć jest próba wyłudzenia kodu BLIK, ale stosując się do prostej zasady i nie podając go osobom nieznajomym BLIK jest całkowicie bezpiecznym sposobem płatności.

Więcej o Bliku przeczytasz na – https://cleverprofit.pl/jak-placic-blikiem/

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zdobywać “Lajki” na FB? Masz z tym problem?

Sprawdź jak zdobyć masę polubień! Lajki, czyli polubienia i reakcje...

Wszawica u dzieci: mity i prawdy o wszach.

O wszach mówi się wiele rzeczy. Niektóre prawdziwe, a...

Zarabiaj tyle, ile warta jest Twoja firma

Jedną z wątpliwości, jakie ma wielu przedsiębiorców, zwłaszcza w...

Czy warto zakładać blog w 2023 roku?

Czy warto zakładać blog w 2023 roku? Zakładając blog, można...

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą.

Bardzo często zdarza się, że kiedy przedstawia się ktoś...

Jak przyspieszyć komputer? Poznaj kilka wskazówek, które poprawią wydajność sprzętu

Masz problem z wolnym komputerem? Czy trudno Ci go używać do normalnych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie wideo lub uruchamianie gier? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie działania Twojego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie zwiększyć wydajność komputera stosując się do kilku wskazówek. Jak przyspieszyć komputer? 10 wskazówek  Komputer jest podstawowym narzędziem wielu...
- REKLAMA -spot_img