Uporządkuj swoje finanse dzięki tym 5 poradom!

Podziel się

Krótki poradnik o porządkowaniu swojej sytuacji finansowej

Porządek w finansach osobistych to podstawa bezpiecznego oraz udanego życia. To w dużej mierze one odpowiadają za realizacją marzeń, karierę zawodową czy budowanie rodziny. Warto zatem mieć uporządkowane finanse, które będą pomagały nam funkcjonować sprawnie oraz efektywnie w życiu. Jak zatem wprowadzić porządek w finansach, gdy nie mamy nad nimi obecnie żadnej kontroli? Szczegóły poniżej.

Dowiedz się gdzie jesteś i określ stan faktyczny

Pierwszym krokiem do uporządkowania naszych finansów osobistych jest określenie bieżącej sytuacji. Przede wszystkim powinniśmy zebrać wszystkie dokumenty finansowe, jakie posiadamy w jednym miejscu i zapoznać się z aktualną sytuacją. Dokumenty musimy uporządkować, segregując je tematycznie, a także powinniśmy wybrać jeden z dwóch systemów prowadzenia finansów osobistych – tradycyjny papierowy lub elektroniczny. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z wydatkami, które regulujemy co miesiąc. W tym celu należy przejrzeć wstecznie dokumenty i określić, jakie zobowiązania posiadamy. Poznanie stanu faktycznego naszych finansów w każdym aspekcie jest punktem wyjściowym dla wszystkich innych działań i tylko wiedza jakie wydatki, przychody, zobowiązania czy oszczędności posiadamy, może zagwarantować nam skuteczne zarządzanie naszymi finansami.

Ureguluj zaległości

Gdy już zapoznaliśmy się ze stanem naszych finansów oraz wiemy, jakimi środkami dysponujemy, jakie zobowiązania posiadamy oraz jakie kwestie finansowe są dla nas ważne, powinniśmy zająć się uregulowaniem zaległości. Często nie mając kontroli nad naszymi finansami, wpadamy w mniejsze lub większe zadłużenia. Mogą one wynikać z braku środków na regulowanie zobowiązań, ale i również z gapiostwa.

Przede wszystkim należy ustalić wszystkie zadłużenia i długi, które posiadamy, a także zobowiązania, które przeterminują się w najbliższym czasie. Następnie należy zgromadzić całą dokumentację poszczególnych kwestii finansowych, a także przeanalizować czy możemy spłacić je wszystkie. W pierwszej kolejności powinniśmy spłacać długi, które będą generowały poważne konsekwencje ich nieuregulowania. Może być to np. wypowiedzenie umowy czy naliczenie wysokich kar umownych. W pierwszej kolejności warto również regulować te zobowiązania, które są najbardziej problematyczne lub jeśli wszystkie mają podobny priorytet — jak największą ilości zobowiązań zaczynając od tych najmniejszych. W ten sposób pozbywamy się wielu problemów i wpływa to na naszą psychikę. Znacznie łatwiej również jest walczyć z jednym dużym zadłużeniem, aniżeli kilkoma mniejszymi.

Zrewiduj wydatki i je uporządkuj

Kolejnym krokiem do uporządkowania naszych finansów osobistych jest zrewidowanie wydatków oraz usystematyzowanie ich. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, z jakimi wydatkami będziemy mieli do czynienia w najbliższym czasie i jak je regularnie wydatki ponosimy. Mogą być to opłaty za czynsz, leki, żywność, abonamenty telefoniczne czy opłaty za media, paliwo inne wydatki. Przy każdym wydatku należy zastanowić się, czy istnieją tańsze możliwości i alternatywy dla obecnych dostawców. Często zmieniając operatora telekomunikacyjnego lub robiąc zakupy w innym supermarkecie, możemy w skali roku zaoszczędzić bardzo duże środki. W celu zrewidowania wydatków powinniśmy skorzystać z porównywarek finansowych w internecie, które umożliwiają znalezienie najkorzystniejszego rozwiązania na rynku.

Prowadź budżet domowy

Obowiązkowym elementem prowadzenia uporządkowanych finansów osobistych jest prowadzenie budżetu domowego. Jest to główny i centralny punkty naszych finansów, który powinien być prowadzony rzetelnie oraz systematycznie. W zamian za to będziemy mogli zarządzać naszymi finansami skutecznie, a także efektywnie. Budżet domowy jest zestawieniem wydatków oraz przychodów, a także świadomym rozdysponowaniem dochodów jakie otrzymujemy. Zabezpieczając wszystkie najważniejsze wydatki, w pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić te, które są kluczowe dla naszego funkcjonowania. Dzięki świadomemu zarządzaniu wydatkami możemy również efektywnie zarządzać naszym budżetem i spełniać wiele celów.

Aby prowadzić budżet domowy, wystarczy zapisywać przychody oraz wydatki np. w zeszycie, a także świadomie decydować, jakie środki przeznaczymy na konkretny cel. W budżecie domowym powinny znajdować się jedynie te środki, które rzeczywiście będziemy mieli do dyspozycji w danym miesiącu, a także te wszystkie wydatki, z którymi będziemy musieli sobie poradzić. W pierwszej kolejności należy zabezpieczać środki na najważniejsze wydatki, a następnie przechodzić do coraz mniej istotnych. Jeśli w naszym budżecie będziemy posiadali nadwyżki finansowe, możemy je przeznaczyć na budowę poduszki finansowej, większą ilość środków na hobby czy kieszonkowe, a także na wakacje, święta czy wymianę sprzętu AGD. Gdy w naszym budżecie brakuje nam pieniędzy, powinniśmy zmniejszyć wydatki na mniej istotne kwestie, a także poszukać oszczędności we wszystkich wydatkach. Prowadząc budżet domowy, będziemy wiedzieli zatem z wyprzedzaniem, że w danym miesiącu zabraknie nam w środków i będziemy mieli więcej czasu na zareagowanie.

Zadbaj o konto bankowe, karty i produkty finansowe jakie posiadasz

Porządek w finansach to również porządek w bankowości. Często korzystamy z wielu kart płatniczych, rachunków czy niepotrzebnych produktów finansowych, które nierzadko generują zbędne koszty. Porządkując nasze finanse osobiste, przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, ile kont bankowych jest nam potrzebnych, a także zamknąć niepotrzebne rachunki. Powinniśmy również zrezygnować z niepotrzebnych kart kredytowych, limitów w kontach czy debetów które obniżają naszą zdolność kredytową. Powinniśmy jednak zostawić sobie przynajmniej jeden produkt z wyżej wymienionych, gdyż są one korzystniejsze od pożyczek pozabankowych i kredytów ratalnych pod względem oprocentowania także elastyczności. W razie potrzeby będziemy mieli zatem do dyspozycji nisko oprocentowany kredyt, który będziemy mogli wykorzystywać w różnej wysokości. Warto też uporządkować płatności kartami debetowymi i zwrócić te, których nie używamy, a także uruchomić aplikację mobilną banku w naszym telefonie i możliwość płatności telefonem, jeśli posiadamy taką funkcję — na wypadek, gdy będziemy chcieli skorzystać z płatności bezgotówkowej z danego konta.

spot_img

Powiązane artykuły

Czym są i do czego służą kody QR?

Prawdopodobnie w pewnym momencie użyłeś kodu QR. Ten sposób...

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu Internetowego?

Wzrost liczby wszystkich e-konsumentów w samej Polsce o 3.4 miliona osób,...

Co ocenić, wybierając współpracę z brokerem?

Planujemy rozpocząć współpracę z brokerem? To bardzo dobra decyzja,...

Odparzenia dzieci podczas ciepłych dni

Wiele dzieci zmaga się z odparzeniami. Niestety jest to...

Oazy dla Twoich pupili – terraria dla zwierząt

Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt i chcesz zapewnić swoim pupilkom...

Jak zdobywać “Lajki” na FB? Masz z tym problem?

Sprawdź jak zdobyć masę polubień! Lajki, czyli polubienia i reakcje...
- REKLAMA -spot_img