Dowiedz się o czym są takie porady, jak działają, jakie mają plusy, a także kiedy, warto z nich skorzystać

Porada prawna to bardzo często owiana mitami usługa. Dużo częściej korzystamy z porad lekarskich, a mając udać się do prawnika przeważnie nie wiemy jak tak porada wygląda w praktyce, a także jak mamy się zachować, w czym może pomóc nam prawnik oraz jak funkcjonuje takie doradztwo. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o poradach prawnych, dzięki którym korzystanie z nich będzie świadome, pewne i komfortowe.

Czym jest porada prawna u adwokata?

Porada prawna u adwokata jest usługą polegającą na pomocy prawnej w formie doradztwa. Poradę prawną, mogą udzielać adwokaci a także radcy prawni jako specjaliści znający się na prawie. Najczęściej możemy skorzystać z niej w kancelariach adwokackich. Istnieje też wiele miejsc, gdzie z porady prawnej możemy skorzystać za darmo z racji obywatelstwa danego miasta, czy innych kwestii np. w wieku czy statusu społecznego. Prywatne porady prawne to koszt najczęściej ok. kilkudziesięciu złotych jeśli nie są udzielane za darmo.

Z praktycznego punktu widzenia porada prawna jest po prostu rozmową z prawnikiem. Udziela nam w jej trakcie porad, co do naszej sytuacji, a także analizuje ją i prezentuje wszystkie możliwe rozwiązania. Celem porady prawnej jest zaspokojenie naszej wiedzy, a także pomoc w podjęciu odpowiedniej decyzji związanej z prawem. Na rynku funkcjonuje duża ilość prawników i kancelarii prawnych, do których możemy zwrócić się o pomoc. Niektórzy z nich działają ogólnie i udzielają porad na wszystkie tematy, a niektórzy z nich specjalizują się w konkretnych dziedzinach prawa np. w prawie karnym, cywilnym czy rodzinnym.

Jak w praktyce wygląda porada prawna

Porada prawna w praktyce wygląda bardzo podobnie do rozmowy z lekarzem czy doradcą bankowym. Przede wszystkim po znalezieniu odpowiedniej kancelarii prawnej należy umówić się na spotkanie, a następnie przybyć na nie punktualnie. Prawnik przeważnie będzie miał zarezerwowane dla nas ok. kilkudziesięciu minut. Na początku spotkania zostaniemy poproszeni o przedstawienie sprawy, z którą przyszliśmy do prawnika. Adwokat przedstawi nam wszystkie informacje odnośnie danej sprawy, a także zaproponuje konkretne rozwiązania. W trakcie spotkania będziemy mogli zarówno zadawać pytania, jak i nawiązać dłuższą regularną współpracę, jeśli zechcemy, aby kancelaria prawna reprezentowała nas w tej sprawie. Porady prawne nie są wiążące czy zobowiązujące, a więc możemy korzystać z nich okazjonalnie i nie musimy decydować się na długotrwałą współpracę z daną kancelarią prawną. Nie musimy również brać pod uwagę porady, jaka została nam udzielona, a są to jedynie wskazówki. Po zakończonym spotkaniu możemy zlecić prawnikowi wykonanie konkretnych czynności lub spotkać się z nim za jakiś czas również przebywając po poradę prawną.

Kiedy warto zwrócić się do prawnika o pomoc?

Obraz mohamed Hassan z Pixabay

Do prawnika o pomoc przede wszystkim, warto zwrócić się jeśli sprawa dotyczy newralgicznej części naszego życia. Bardzo często w takich momentach nie wiemy do końca, jaką decyzję podjąć, a może ona zaważyć na całym, naszym dalszym życiu. Prawnicy z pewnością dokładnie przeanalizują całe zagadnienie i często zwrócą uwagę na te elementy, o których nie pomyśleliśmy samodzielnie. Momentami takimi może być otrzymanie spadku, zadłużenie czy kwestie karno cywilne.

O pomoc do prawników warto zwrócić się również w każdej innej sytuacji, jeśli mamy pewne wątpliwości. Sprawy te powinny być powiązane z kwestiami prawnymi lub administracyjnymi, choć prawnicy świadczą bardzo szeroki zakres porad. Mogą pomagać nam zarówno w kwestiach indywidualnych związanych z zarządzaniem naszymi biznesami czy majątkiem, a także bronić nas w sprawach karnych, pomagać egzekwować prawo gdy to my jesteśmy atakowani, czy zajmować się kwestiami rodzinnymi, zawodowymi, administracyjnymi itp.

O pomoc do prawnika, warto również zwrócić się w każdej sytuacji związanej z prawem, jeśli nie znamy się na nim samodzielnie. Bardzo często przy rozwiązywaniu konkretnych spraw o wyniku decydują niuanse czy obycie z prawem. Przeważnie jako osoby prywatne nie posiadamy go, a więc przy sprawach, w których w grę wchodzą zapisy prawne, przepisy czy inne prawa, zdecydowanie warto mieć po swojej stronie osobę, która będzie potrafiła posługiwać się nim biegle i wykorzystywać je na naszą korzyść.

Dlaczego warto korzystać z porad prawnych

Korzystanie z porad prawnych jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które posiada wiele plusów. Przede wszystkim pomoc prawna może uchronić nas przed popełnieniem wielu błędów. Podczas kryzysowych sytuacji pomoc prawnika może znacząco odmienić nasze życie na korzyść i pozwolić nam uniknąć poważnych negatywnych konsekwencji, z którymi musielibyśmy się zmierzyć często to przez wiele lat. Pomoc prawnicza jest również bardzo prostym i komfortowym rozwiązaniem na uzyskanie informacji. Zamiast samodzielnie tracić sporą ilość czasu na przeszukiwanie informacji, które mogą być niewiarygodne lub nieprecyzyjne znacznie lepiej jest udać się do prawnika, który odpowie nam konkretnie i rzeczowo na zadane pytania.

Z pomocy prawnej warto korzystać też, gdyż jest ona łatwo dostępna i w wielu przypadkach jest również darmowa. Nie musimy zatem wydawać dużych sum, aby poradzić się prawnika, a same porady prawne nie są problematyczne w uzyskaniu.

Jak przygotować się do wizyty u prawnika

Aby wizyta u prawnika przebiegła szybko i bezproblemowo, warto przygotować się do niej w konkretny sposób. Przede wszystkim powinniśmy zabrać całą dokumentację, jaka istnieje w danej sprawie, a najlepiej wykonać ksero wszystkich dokumentów. Następnie należy ustalić aktualne stan faktyczny i upewnić się, co do wszystkich informacji o danej sprawie. Kolejnym krokiem będzie przemyślenie o co chcemy zapytać prawnika, a także przeanalizowanie na czym konkretnie nam zależy i co chcemy osiągnąć. Pytania i wszystkie kwestie możemy zapisać sobie w notatniku, ułatwiając tym samym rzeczowe przedstawienie sprawy. Notowanie w trakcie spotkania — o co obawia się wiele osób nie jest nietaktem, a pomaga wychwycić wszystkie najważniejsze informacje. Na spotkanie z prawnikiem możemy udać się także z osobą towarzyszącą, co nie powinno być problemem. Osoba taka może wspomagać nas oraz zapisywać wszystkie informacje, ale to my jako osoba wiodąca i decyzyjna musimy głównie odwiedzić kancelarię prawną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię