Spis treści
1. Suche doliny McMurdo, Antarktyda


Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, najbardziej suche miejsce na naszej planecie nie ma nic wspólnego z pyłem, piaskiem i palącymi temperaturami, ale z lodem. Suche doliny McMurdo, które leżą w pobliżu cieśniny McMurdo na Ziemi Wiktorii na Antarktydzie, nie widziały deszczu od prawie dwóch milionów lat. W tym regionie o powierzchni prawie 4800 km2 nie ma absolutnie żadnych opadów, prawie nie ma wody, lodu ani śniegu. Powodem, dla którego w tym regionie nie występują opady, są wiatry katabatyczne, prądy, które schodzą z pobliskich gór i są tak obciążone wilgocią, że grawitacja ściąga je w dół i z dala od dolin.
W Suchych Dolinach znajdują się unikalne miejsca geologiczne, takie jak Bonney Lake, zbiornik słonej wody stale pokryty 3 do 5 metrową warstwą lodu, gdzie od czasu do czasu znajdowane są zmumifikowane tusze fok. W tym rejonie znajduje się również jezioro Vanda, które jest trzy razy bardziej słone niż ocean, a temperatura dna sięga 25 stopni Celsjusza.
2. Arica, Chile


Arica to miasto portowe liczące prawie 196 590 mieszkańców, położone na skrajnej północy Chile, zaledwie 18 km od granicy z Peru. Mimo, że ze względu na wpływ pustyni Atacama warunki są bardzo podobne do tych panujących w pobliskiej Ica, Arica posiada zaszczyt bycia najbardziej suchym zamieszkałym miejscem na Ziemi pod względem opadów: tylko 0,76 mm rocznie. Jednak pomimo braku opadów, wilgotność i zachmurzenie są wysokie.
Z poziomem wilgotności podobnym do tego w klimacie równikowym, ma tak zwany łagodny klimat pustynny, który rzadko wytwarza ekstremalne temperatury w ciągu roku. W każdym razie, pustynia Atacama otaczająca miasto jest uważana za najbardziej suchą, niepolarną pustynię na Ziemi, a niektóre jej obszary nie otrzymały deszczu od ponad 500 lat.
3. Kufra, Libia


Kufra lub Al-Kufrah to grupa oaz położonych w południowo-wschodniej części Cyrenajki, najbardziej wysuniętego na północ regionu Libii, w środku pustyni Sahara. Kufra jest najsuchszym miejscem w Afryce, z zaledwie 0,86 mm opadów rocznie. Pomimo tej sytuacji, na początku lat 70. rząd libijski uruchomił duży projekt uprawy mający na celu rozwój rolnictwa na pustyni, którego źródłem miał być system wodonośny piaskowca nubijskiego, stanowiący nieodnawialny rezerwuar wody i jedyny dostępny zasób na tym obszarze. Wirniki tego makroprojektu można zobaczyć z kosmosu. Jednak w 2011 r. nadmierna eksploatacja warstwy wodonośnej doprowadziła do niemal całkowitego wyschnięcia jeziora w oazie i zagraża ograniczonym zasobom podziemnym, tak że wkrótce Kufra może zostać pozostawiona własnemu losowi.
4. Asuan, Egipt


Chociaż obrazy miasta Asuan, znanego głównie z potężnej tamy, przedstawiają błękitną panoramę zawodów żeglarskich i grup ludzi łowiących ryby, ten rejon Egiptu jest również jednym z najgorętszych, najbardziej słonecznych i suchych miast na świecie. Średnie temperatury latem stale przekraczają 45°C, a opady deszczu są prawie nieobecne – 0,861 mm rocznie. W rzeczywistości, czasami nawet dekada mija między kolejnymi deszczami, co sprawia, że Asuan jest jednym z najmniej wilgotnych miast na świecie, o średniej wilgotności względnej wynoszącej zaledwie 26%.