Kiedy słyszymy lub czytamy słowo tsunami, wszyscy myślimy o dramatycznych obrazach, które widzieliśmy gdzieś w Japonii, lub Haiti. Tsunami może być spowodowane różnymi zjawiskami: erupcją podwodnego wulkanu, osunięciem się zbocza góry o morze, uderzeniem meteorytu… choć najczęstsze i najbardziej znane są te spowodowane przez duże trzęsienia ziemi, które poruszają głębiny oceanu. Jest to podobne do tego, gdy poruszamy nogami w basenie i wypychamy wodę od dołu. Należy jednak pamiętać, że tylko duże trzęsienia ziemi mogą wytworzyć duże tsunami. Geologiczne warunki dla trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 lub większej są zawsze spowodowane ruchami subdukcyjnymi, tzn. oceaniczna płyta tektoniczna jest wciskana pod płytę kontynentalną.

Dlatego też obszary największego zagrożenia tsunami to te, gdzie występują ruchy subdukcyjne o dużej prędkości, zwłaszcza u wybrzeży Oceanu Spokojnego, w pierścieniu ognia.

Obraz Schäferle z Pixabay

5 największych obszarów zagrożonych tsunami na świecie

1. Japonia

W rejonie Morza Japońskiego dochodzi do kontaktu aż trzech płyt tektonicznych, które nieustannie się przemieszczają, co powoduje częste trzęsienia ziemi, ale także duże tsunami. Jest to bardzo przygotowany kraj na tę okoliczność, który zdołał stworzyć bariery przeciwtsunami i systemy ostrzegania. W dniu 11 marca 2011 r. trzęsienie ziemi o sile 9,1 spowodowało śmierć ponad 10 000 osób.

2. Chile

Na drugim końcu Pacyfiku, Chile doświadczyło w maju 1960 r. najsilniejszego trzęsienia ziemi, jakie kiedykolwiek zanotowano, o magnitudzie 9,5. Tsunami było tak niszczycielskie, że zginęło ponad 2000 osób, mimo że był to obszar słabo zaludniony. Były też wcześniejsze, jak na przykład tsunami z 1835 roku. Były też niedawne, takie jak to z 2010 roku z trzęsieniem ziemi o sile 8,8.

Obraz moritzklassen z Pixabay

3. Indonezja

Na wyspach w Azji Południowo-Wschodniej istnieje duże ryzyko wystąpienia tsunami, ale ruch płyt jest wolniejszy niż w Japonii, czy Chile. Ostatnie duże tsunami w tym rejonie miało miejsce 26 grudnia 2004 roku po trzęsieniu ziemi o sile 9,1, które zabiło ponad 220 000 ludzi.

Wcześniejsze trzęsienia ziemi, takie jak w 1883, 1861 czy 1797 roku, również powodowały ofiary śmiertelne, jednak rodzime kultury wiedziały, jak radzić sobie z tym zjawiskiem i wiele budynków było budowanych w kształcie łodzi, na słupach, które przewracały się pod wpływem uderzenia fal, a dom pozostawał pływający.

4. Cascadia

Jest to nazwa nadana regionowi w skrajnie północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych i południowo-zachodniej Kanadzie. Jest to bardzo aktywny tektonicznie obszar, który spowodował jedne z największych znanych tsunami. 26 stycznia 1700 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,2-9,1 zabiło setki ludzi i zmieniło kształt wybrzeża. W 2010 roku badania geologów przewidywały z 37% prawdopodobieństwem, że trzęsienie ziemi o magnitudzie 8.2 lub większej wystąpi przed 2060 rokiem.

5. Wyspy Aleuckie i Półwysep Kamczacki:

Cały ten obszar na północnym i północno-zachodnim Pacyfiku jest w wysokim stopniu zagrożony tsunami i często występują tam silne wstrząsy. Jedna z najgorszych miało miejsce 4 listopada 1952 r. o magnitudzie 9,0. Trzęsienie spowodowało tsunami tak silne, że zabiło ponad 2300 osób. Ostatnie trzęsienie ziemi wystąpiło 8 maja 2017 r. o magnitudzie 6,6, ale nie spowodowało tsunami, choć wzbudziło obawy przed najgorszym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię