Wszawica u dzieci: mity i prawdy o wszach.

Podziel się

O wszach mówi się wiele rzeczy. Niektóre prawdziwe, a niektóre fałszywe. Ci maleńcy goście, choć dość irytujący, nie są niebezpieczni i nie wywołują chorób. Wszawica u dzieci występuje dość często, dlatego musimy być dobrze poinformowani, aby nie mieć żadnych wątpliwości i obaw, jeśli w pewnym momencie nasze dzieci przyjdą do domu z wszami głowowymi.

Czym jest wszawica?

To zakażenie owłosionych części ciała, głównie głowy, jajami lub larwami (gnidami) wszy lub dorosłymi wszami. Te pasożyty są bardzo małe i żywią się małymi ilościami krwi ze skóry głowy, aby żyć i rosnąć, co powoduje dużo swędzenia.

Wszy są denerwujące, ale nie są niebezpieczne i nie są wskaźnikiem złej higieny. Te maleńkie bezskrzydłe owady potrzebują krwi do życia, niezależnie od tego, czy skóra głowy danej osoby jest czysta czy brudna.

Istnieje wiele błędnych informacji na temat wszy i wszy głowowej. Ważne jest, aby wiedzieć, co jest prawdą, a co mitem na ten temat, ponieważ jest to coś, co dzieci często przechodzą, gdy idą do gniazda lub do szkoły.

Mity o wszach.

Wszy skaczą.

Fałsz. Wszy to owady, które nie skaczą ani nie latają. One tylko chodzą (dość szybko). Mogą one bardzo łatwo przenosić się z jednej głowy na drugą, poprzez kontakt lub ubranie.

Wszy przenoszą choroby.

Fałsz. Wszy głowowe nie są chorobą i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Gnidy są zaraźliwe.

Nie, gnidy nie są zaraźliwe. To tylko wszy, które przechodzą z jednego organizmu na drugi.

Wszy mogą przetrwać przez wiele dni poza głową.

Fałsz. Wszy mogą żyć poza głową nawet do 24 godzin. Dlatego mogą rozprzestrzeniać się przez poduszki, kanapy, łóżka lub każde miejsce, w którym w tym okresie czasu był ktoś z wszami.

Wszy można utopić.

Fałsz. Wszy są dość odporne na działanie wody. W rzeczywistości, dzieci mogą dostać wszy w basenie.

Wszy są oznaką brudu.

Fałsz. Posiadanie wszy nie oznacza, że dana osoba jest brudna. Wszy lubią brudne włosy tak samo jak czyste. Nie ma więc potrzeby wstydzić się tego, że ma się wszy. Każdy może zachorować na wszy głowowe.

Wszy preferują długie włosy.

Nie bardzo. Ludzie z długimi włosami częściej dostają wszy, ale nie dlatego, że pasożyty tak wolą, ale dlatego, że długie włosy mają tendencję do większego kontaktu ze wszystkim wokół.

Zwierzęta domowe przenoszą wszy.

Fałsz. Wszy pochodzące od zwierząt nie są przenoszone na ludzi.

Głowa swędzi, bo wszy gryzą.

Fałsz. To nie ukąszenie powoduje swędzenie, ale ślina, którą te owady wstrzykują, aby się pożywiać.

Fakty o wszach głowowych.

1. Wszy głowowe zazwyczaj znajdują się za uszami lub na karku, ale mogą przemieszczać się po całej głowie i skórze głowy.

2. Samice szybko produkują jaja, nawet do dziesięciu dziennie.

3. Jaja lub gnidy są przytwierdzone do ludzkich włosów przez substancję przypominającą klej, która jest bardzo odporna na działanie wody.

4. Inkubacja jaj trwa zwykle od 8 do 10 dni. Gdy wylęgną się wszy (nimfy), w miarę wzrostu oddalają się od korzenia włosa.

5. Wszy stają się dorosłe po 10 dniach od wyklucia.

6. Dorosła wesz może żyć do 30 dni na ludzkiej głowie.

7. Wszy to druga najczęstsza dolegliwość wśród dzieci. Zajmuje drugie miejsce po zwykłym przeziębieniu.

Porady dotyczące zapobiegania i zwalczania wszawicy.

1. Upewnij się, że dzieci unikają kontaktu głowa do głowy lub włosy do włosów.

2. Unikaj pożyczania ubrań innym dzieciom lub używania ubrań innych dzieci (ręczniki, czapki, koszulki polo, swetry itp.).

3. Nie należy dzielić się przedmiotami osobistymi, takimi jak grzebienie czy kucyki.

4. Zdezynfekuj grzebienie i szczotki, które były używane przez kogoś z wszami głowowymi, mocząc je w bardzo gorącej wodzie przez 5-10 minut.

5. Pranie poszewek na poduszki może być pomocne w zapobieganiu rozprzestrzeniania się, podobnie jak odkurzanie miejsc, w których dziecko siedziało lub leżało.

6. Ubrania dziecka z wszami należy wyprać w gorącej wodzie. Jeśli czegoś nie da się wyprać, można to przechowywać w szczelnej torbie przez 2 tygodnie.

7. Przeprowadzaj regularne kontrole głowy w domu.

Jeśli wykryjemy, że nasze dzieci mają wszy głowowe, ważne jest, aby poinformować ich nauczycieli, aby sprawdzić, czy inne dziecko ma wszy głowowe i w ten sposób zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Jednak dzieci mają tendencję do bycia niespokojnymi i mają kontakt ze sobą, więc zarażenie nie jest rzadkie (ani niebezpieczne). Dzieci nie powinny być zawstydzane lub dyskryminowane z powodu posiadania wszy głowowej. Wszawica głowowa jest bardzo powszechna w dzieciństwie i nie należy się z niej naśmiewać.

Podsumowanie.

Istnieje wiele mitów i prawd na temat wszy głowowej, ale zawsze możemy skonsultować się z pediatrą, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości. Specjaliści są najlepszymi ludźmi, którzy zapewniają leczenie, aby wyeliminować te pasożyty, a tym samym przejść przez te epizody w najlepszy możliwy sposób.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zdobywać “Lajki” na FB? Masz z tym problem?

Sprawdź jak zdobyć masę polubień! Lajki, czyli polubienia i reakcje...

Zarabiaj tyle, ile warta jest Twoja firma

Jedną z wątpliwości, jakie ma wielu przedsiębiorców, zwłaszcza w...

Czy warto zakładać blog w 2023 roku?

Czy warto zakładać blog w 2023 roku? Zakładając blog, można...

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą.

Bardzo często zdarza się, że kiedy przedstawia się ktoś...

Jak przyspieszyć komputer? Poznaj kilka wskazówek, które poprawią wydajność sprzętu

Masz problem z wolnym komputerem? Czy trudno Ci go używać do normalnych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie wideo lub uruchamianie gier? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie działania Twojego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie zwiększyć wydajność komputera stosując się do kilku wskazówek. Jak przyspieszyć komputer? 10 wskazówek  Komputer jest podstawowym narzędziem wielu...

10 najlepszych przykładów wykorzystania ChatGPT

Ostatnie raporty sugerują, że liczba możliwości sztucznej inteligencji (AI)...
- REKLAMA -spot_img