Od momentu ataku Rosji na Ukrainę wizja zagrożenia nuklearnego zaczyna jawić się bardziej realistycznie. Potwierdzają to również liczne groźby Vladimira Putina, wystosowane nie tylko do samej Ukrainy, ale również państw zachodu. Z tego też powodu, coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób uchronić się przed negatywnymi skutkami promieniowania jądrowego. Jak przeżyć wybuch bomby atomowej i czy w ogóle jest to możliwe? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Co to jest atak nuklearny?

Atak nuklearny polega na użyciu broni jądrowej na masową skalę. W historii miały miejsce jak dotąd dwa takie ataki zbrojne z użyciem broni jądrowej. Nastąpiły one podczas II wojny światowej, kiedy to wojska amerykańskie zrzuciły bomby atomowe na japońskie miasta – najpierw na Hiroszimę, a trzy dni później na Nagasaki.

W przypadku tego rodzaju broni konwencjonalne materiały wybuchowe, zostają zastąpione energią, którą wywołuje eksplozję nuklearną. Jest ona spowodowana niekontrolowaną reakcją łańcuchową, w której jądra atomowe ulegają rozszczepieniu, wytwarzając tym samym intensywną falę ciepła, światła, ciśnienia powietrza, a także promieniowania. Na skutek tego dochodzi do produkcji oraz uwalniania cząstek radioaktywnych. Podczas, gdy do takiego wybuch dojdzie na lądzie, radioaktywne cząsteczki wraz z pyłem i gruzem tworzą grzyb atomowy. Ta chmura w kształcie grzyba zawiera resztki bomby powodujące promieniotwórcze skażenie terenu, wytwarzając opad, który naraża ludzi na promieniowanie. Źródłem skażenia są również izotopy promieniotwórcze, pojawiające się w chwili rozszczepienia jądra atomowego.

Należy zaznaczyć, że wybuch bomby atomowej wiąże się z wytworzeniem ogromnej ilości energii, która wielokrotnie przewyższa tę wytworzoną podczas eksplozji konwencjonalnych środków wybuchowych. Oprócz uwolnienia energii podczas wybuchu dochodzi do wytworzenia niewyobrażalnej wręcz temperatury rzędu stu milionów kelwinów – da się wówczas zaobserwować charakterystyczną kulę ognia.

Atak nuklearny jest w stanie doszczętnie zniszczyć całe miasta i znajdujące się na ich terenie budynki, mosty czy drogi. Ludzie, którzy znaleźli się w bliskiej odległości od epicentrum natomiast zapadają na chorobę popromienną.

Obraz Sam Williams z Pixabay

Jakie są szanse przeżycia ataku jądrowego?

Zabójcza temperatura, promieniowanie i fala uderzeniowa obejmują obszar ok. 1 kilometra od epicentrum, chociaż ofiary występują również i w dalszej odległości. Są to warunki, które zdecydowanie ciężko przeżyć, jeśli znajdziesz się w bezpośrednim polu rażenia fali uderzeniowej oraz cieplnej powstałej w wyniku eksplozji. Szanse przeżycia ataku jądrowego zależą więc bezpośrednio od odległości od miejsca eksplozji. Mówiąc prościej – im dalej tym lepiej. Dane wskazują, iż odległość od epicentrum wynosząca ok. 1 km daje szanse na przeżycie w granicach 10%, ale przy 2 km wzrasta już do ok. 70%. Jeśli jesteś ciekawy, jak to wygląda w praktyce, możesz skorzystać z symulatora, który pokazuje konsekwencje i siłę rażenia użycia broni jądrowej w danym miejscu. Podając miejsce ataku oraz siłę ładunku jesteś w stanie sprawdzić konsekwencje i zobaczyć skalę prawdopodobnych zniszczeń.

Przetrwanie staje się również zdecydowanie bardziej prawdopodobne, w przypadku znalezienia odpowiedniego schronienia. Najlepszym do tego miejscem będzie schron głęboko pod ziemią. Nie każdy jednak dysponuje tego rodzaju obiektem. Co w takim przypadku? W takiej sytuacji należy czym prędzej schować się pod czymś stabilnym: łóżko czy stół. Zaleca się także położenie na podłodze bądź ziemi twarzą przylegającą do podłoża. To najbezpieczniejsza pozycja, dająca największe możliwości przeżycia.

Co robić, jeśli znajdziemy się w zasięgu rażenia broni jądrowej

W przypadku, gdy dojdzie do ataku nuklearnego i uda nam się przetrwać wybuch, kolejnym zagrożeniem jest opad. Jest on najgroźniejszy w ciągu pierwszych kilku godzin po detonacji, kiedy to zastaje wyemitowane najwięcej promieniowania. Powrót opadu na ziemię to kwestia nawet ponad 15 minut. To wystarczający czas, aby móc jak najlepiej uchronić się przed promieniowaniem. Pamiętaj, że gdy tylko dostaniesz ostrzeżenie o nieuchronnym ataku nie czekaj, tylko od razu podejmij działanie. Aby było to optymalne i skuteczne należy wykonać następujące czynności.

Wejdź do środka, jeśli masz możliwość

W celu ochrony przed promieniowaniem, wejdź do najbliższego budynku. Najlepiej, aby był on wykonany z cegły lub betonu. Jeżeli w budynku jest piwnica to koniecznie się tam udaj. W przypadku, gdy nie masz możliwości zejścia do piwnicy pozostań w środku, jednak trzymaj się jak najdalej od jego okien, ścian zewnętrznych oraz dachu. Jeżeli przebywałeś na zewnątrz, gdy już pojawił się opad zdejmij skażone ubranie i jeśli to możliwe umyj się.

Ukryj się, jeśli nie masz możliwości wejścia do budynku

Jeśli jesteś na zewnątrz i nie masz możliwości schronienia się w budynku, schowaj się przed wybuchem za wszystkim, co może zapewnić Ci ochronę. Połóż się na ziemi twarzą w dół, w ten sposób ochronisz się przed gorącem i odłamkami. Nie dotykaj oczu, ust i nosa. Jeśli jesteś w pojeździe, to w nim pozostań.

Nie wychodź na zewnątrz

Pozostań w budynku przez kolejne 24 godziny, chyba że dostaniesz inne instrukcje od lokalnych władz. Jeśli masz możliwość, noś maskę i zachowuj dystans społeczny.

Pozostań na bieżąco

Staraj się na bieżąco śledzić wszelkie informacje pojawiające się w mediach odnośnie zaistniałej sytuacji. Na pewno pojawią się wskazówki, kiedy można opuścić budynek i gdzie wówczas się udać. Pamiętaj, że wybuch atomowy może zakłócać działanie wifi, telefonu czy telewizji na terenie, gdzie miał miejsce.

Źródło:

https://www.ready.gov/nuclear-explosion
https://www.national-geographic.pl/artykul/bron-jadrowa-jak-wynalezienie-broni-masowego-razenia-zmienilo-historie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzyb_atomowy
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_warfare
https://nukemap.org/nukemap/
https://www.ready.gov/nuclear-explosion

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj