Budowa domu jest jedną z najbardziej kosztownych inwestycji, jaka czeka nas w naszym życiu. Bardzo często przeznaczamy na nią całe dotychczasowe oszczędności, bądź zaciągamy kredyt na wiele długich lat. Dobre materiały do budowy domu to jedno. Priorytetową kwestią jest wykonanie zaprojektowanego domu naszych marzeń. Czym kierować się podczas wyboru firmy, która wybuduje nasz dom? Na co zwrócić szczególną uwagę, by uzyskać zamierzony, solidny efekt, a dom cieszył oko przez wiele długich lat? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!.

„Koniec języka za przewodnika” – poznaj opinie i referencje.

Zatrudniona firma budowlana do naszego wymarzonego domu powinna mieć wypracowaną określoną renomę. Tak w większości funkcjonuję rynek budowlany – duża część przedsiębiorstw budowlanych otrzymuje zlecenia z tzw. polecenia. Szef, kierownik, koleżanka, a może jakiś członek rodziny w niedalekiej przeszłości korzystał z usług firmy budowlanej i był bardzo zadowolony z jakości i wykonania pracy?. Opinia ciągnie się za przedsiębiorstwem przez długi czas – dobrze wykonana praca jest wizytówką, która napędza klientów. Ważne, by zlecone prace zostały wykonane prawidłowo, a przede wszystkim terminowo. Często zdarza się, że wiele firm generuje spore opóźnienia, co znacznie rozwleka w czasie całą inwestycję. Aby zweryfikować rzetelność firmy, warto przejrzeć również Internet, media społecznościowe czy fora, na których z pewnością znajdziemy pozytywne lub negatywnego opinie innych osób.

 Pierwsze spotkanie z firmą

Kiedy już zdobędziemy rekomendacje, nadszedł czas na czyny, a więc umówienie pierwszego spotkania z firmą budowlaną, która zajmie się budową naszego domu. Po czym poznać, że mamy do czynienia z profesjonalistami? Na pierwszym spotkaniu wykonawca powinien ocenić możliwość pełnego wykonania przedstawionego projektu, analizując specyfikację i harmonogram prac. Co więcej, w celu potwierdzenia swoich referencji, wykonawca przedstawi zrealizowane dotychczas projekty, co da nam obraz solidności wykonania. Profesjonalna firma budowlana będzie chciała spotkać się na miejscu budowy. Ocenić plan i realne warunki. Sprawdzić i własnym okiem ocenić lokalizację. Po oględzinach firma zadeklaruje dokonanie wyceny swoich usług, która powinna znaleźć się na naszym mailu w przeciągu 2-3 dni roboczych. Jeśli tak będzie wyglądać pierwszy kontakt z wybraną przez nas firmą budowlaną, to znak, że powinniśmy być zadowolony z wykonania zleconej usługi.

Zdjęcie autorstwa Life Of Pix z Pexels

Wiedza i doświadczenie

Rozmowa na temat budowy domu z wykonawcą pozwoli ocenić nam stan wiedzy firmy. Dobra ekipa budowlana powinna cechować się wszechstronnością, szeroką wiedzą o nowoczesnych materiałach oraz umiejętnością stosowania innowacyjnych rozwiązań. Doświadczony wykonawca powinien udzielić nam cennych rad i wskazówek, które idealnie pomogą w rozwiązaniu ewentualnych dylematów czy problemów.

Porównaj oferty

Aby zorientować się w kosztach, warto umówić spotkanie z kilkoma wykonawcami, którzy dokonają wyceny zalecanego przedsięwzięcia. Dzięki temu będziemy mogli zorientować się i miarodajnie porównać przedstawione nam oferty. Wytypowana firma budowlana powinna przedstawić najbardziej optymalną i rozsądną cenę na tle konkurencji. To kolejny element, który pomoże nam wybrać odpowiedniego wykonawcę. Warto jednak zaznaczyć, że nie powinno być to kryterium dominujące. Oprócz tego, że dana firma budowlana przedstawi bardzo atrakcyjną ofertę cenową, powinna być poparta wieloletnim doświadczeniem, dobrą opinią oraz solidnością wykonywanych zleceń.

Kosztorys

Jak powinien wygląda dobrze sporządzony kosztorys, który realnie zobrazuje konieczne nakłady do kompleksowego wykonania przedsięwzięcia?

Oczywistą kwestia jest lista wydatków, które inwestor będzie musiał ponieść w celu realizacji zlecenia. Dobry kosztorys prócz tego, posiada również wykaz wszystkich materiałów, zakres robót, termin realizacji powierzonego zlecenia, jak również okres gwarancji którą objęta zostaje wykonana usługa. W solidnie wykonanych kosztorysach pojawia się punkt dotyczący elementów, który musi zająć się inwestor, np. zapewnieniem ubezpieczenia.

Sporządzenie umowy

Wybrana firma budowlana, przeanalizowany kosztorys, to już spora część drogi za nami. Nadszedł czas na podpisanie umowy z wykonawcą. Jest to najważniejszy dokument, na podstawie którego będziemy mogli dochodzić wszelkich roszczeń od firmy budowlanej. Najprostszą i najbardziej trafną zasadą, którą powinniśmy się kierować podczas sporządzania umów, jest dążenie do zapisu każdego, najmniejszego elementu dotyczącego wykonania inwestycji. Wszelkie kwestie ustalone ustnie nie mają podstaw dowodowych. Przede wszystkim umowa powinna regulować termin rozpoczęcia oraz zakończenia prac, szacunkowy czas realizacji każdego elementu projektu oraz wysokość wynagrodzenia dla firmy za wykonane usługi.

Warto poświęcić czas i energię na wybór firmy budowlanej, która wykona projekt naszego wymarzonego domu. Inwestycja jest ogromna, a popełnione błędy mogą nas sporo kosztować lub okazać się nieodwracalne. Do dzieła!.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię