Znaczenie obrazów w treściach zamieszczanych na stronach internetowych jest bardzo duże. Zwykły tekst, nieurozmaicony żadnymi dodatkami graficznymi, nie jest dla współczesnego czytelnika wystarczająco absorbujący. Content, uzupełniony tematycznymi obrazkami, jest bardziej „klikalny” i atrakcyjny dla odbiorcy. Zgodnie z prawami autorskimi twórcom zdjęć i grafik przysługuje wyłączne prawo do użytkowania prac. Aby legalnie wykorzystywać obraz, który stanie się wizytówką naszych treści, musimy go wcześniej zakupić. Alternatywą jest korzystanie z serwisów, które udostępniają darmowe fotografie do dowolnego, także komercyjnego, użytku. Przedstawiamy pięć najlepszych serwisów w 2021 roku, na których możemy pobrać darmowe zdjęcia dla własnych potrzeb.

Gdzie możemy pobrać bezpłatne obrazy?

Portale, które są swoistymi magazynami fotografii internetowych to tzw. stocki. Stanowią one zróżnicowane banki zdjęć, bardzo często wyposażone w użyteczną wyszukiwarkę. Użytkownicy mogą zarówno wrzucać swoje zdjęcia, jak i pobierać obrazy z witryny. Wiele stocków stanowi rozbudowane portale, z których korzysta wielomilionowa społeczność. Twórca grafiki może zdecydować, czy uploadowany obraz ma być płatny, czy też ma być całkowicie darmowy w użytku. Dla wielu artystów jest to znakomity sposób na „dorobienie sobie” do miesięcznej pensji. Inni zaś traktują serwisy stockingowe jako sposób na wypromowanie swojej osoby. Kilka ciekawych fotografii, udostępnionych bezpłatnie, może zwrócić uwagę na utalentowanego twórcę. Niektóre fotografie mogą kosztować… grosze, inne zaś sprzedawane są za bardzo duże stawki. Obecnie w sieci funkcjonuje przynajmniej kilkanaście popularnych stocków, z których użytkownicy z całego świata mogą w sposób nieograniczony korzystać. Które z nich, według nas, są warte polecenia?

Najlepsze serwisy ze zdjęciami w 2021. Nasze TOP 5

Unsplash to jeden z największych serwisów stockingowych, oferujących ogromny wybór fotografii, grafik i obrazów do darmowego użytku. Twórcy serwisu podkreślają, że na portalu można znaleźć wyjątkowo ładne i – przede wszystkim – bezpłatne obrazy podarowane przez hojną społeczność fotografów współpracujących z serwisem. Wszystkie zdjęcia, widniejące na stronie, można pobrać i wykorzystywać zarówno do celów komercyjnych, jak i niezwiązanych z zarobkowaniem.

Pixabay to ogromny serwis internetowy, będący bazą ponad 2,4 miliona zdjęć i filmów wideo. Pliki udostępniane w ramach strony są pozbawione praw autorskich, wobec czego podbierający może wykorzystywać je w dowolny sposób. Fotografie mogą być kopiowane, modyfikowane, umieszczane na blogach, własnych stronach internetowych czy sklepach online.

Pexels to wyjątkowo dobre, w pełni darmowe zdjęcia udostępniane przez utalentowanych fotografów. Działająca od 2014 roku niemiecka platforma skupia ponad 3 miliony darmowych obrazów i plików wideo. Działa ona w ramach większego przedsiębiorstwa Canva, która wchłonęła Pexels w 2018 roku.

Canva to niezwykle popularna platforma, która udostępnia różnorodne funkcje i projekty, m.in. szablony wykresów, wizytówek, plakatów, ulotek i innych elementów reklamowych. Większość treści na platformie jest płatych, jednakże darmowa wersja platformy udostępnia ponad 250 tys. darmowych szablonów oraz więcej niż 100 różnorodnych projektów, możliwych do zastosowania np. w mediach społecznościowych.

Free Images to platforma, na której można znaleźć ponad 300 tys. unikatowych obrazów na własnej licencji. Prawo do wykorzystania grafik przysługuje każdemu, kto zdecyduje się na dalszą eksploatację obrazu. W większości przypadków fotografie można wykorzystywać do wszelakich celów, także komercyjnych – niektóre grafiki posiadają prawo ograniczonego użycia.

Dlaczego portale udostępniające darmowe zdjęcia są w pełni bezpłatne?

Wiele osób zastanawia się, na jakich zasadach funkcjonują portale, które przecież nie pobierają opłat za udostępnianie licencji na zdjęcia. Źródeł finansowania tego typu portalów jest niezwykle dużo. Mogą one bezproblemowo utrzymywać się z datków, przekazywanych przez wielotysięczną społeczność. Jak pokazują statystyki, tylko nieznaczna część osób, korzystających z darmowych fotografii, decyduje się na uiszczenie nieobowiązkowej opłaty w formie darowizny. Stocki wypracowały jednak dodatkowe możliwości na pokrycie kosztów funkcjonowania. Część fotografii, zamieszczanych na portalach, posiada ograniczoną możliwość wykorzystania, udostępnioną dopiero po drobnej opłacie. Innym sposobem na utrzymanie się serwisów jest współpraca z przedsiębiorstwami.

W części przypadków, po wpisaniu danej frazy, na pierwszej stronie wyszukiwania pojawiają się fotografie sponsorowane. To szansa dla firm na „pokazanie się” szerszej publice, np. w kontekście promocji nowego produktu. Jeszcze innym źródłem finansowania są reklamy, które wyświetlają się bezpośrednio po wejściu na stronę główną portalu. Dywersyfikacja kanałów pozyskiwania finansów jest bardzo istotna – pozwala bowiem na wypracowanie stabilności w funkcjonowaniu tego typu witryn internetowych. Dzięki temu, w sposób nieskrępowany, możemy czerpać korzyści z darmowych fotografii, umiejscowionych na największych stockach w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię