Zasiłek pogrzebowy – co warto o nim wiedzieć?

Podziel się

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tej osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Trzeba wiedzieć, że uprawnieni są do niego członkowie rodziny, za których uznaje się: małżonka (wdowę i wdowca, także w separacji), rodziców, ojczyma, macochę i dzieci (własne, małżonka, przysposobione). Oraz rodzeństwo, dziadków, wnuków oraz osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna. Ponadto zasiłek może być przyznany także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, osobie obcej. O ile oczywiście pokryli koszty pogrzebu.

Należy wiedzieć, że zasiłek przysługuje w razie śmierci osoby ubezpieczeniowej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), osoby pobierającej emeryturę, rentę, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, świadczenie przedemerytalne. Albo kiedy osoba zmarła spełniała warunki, aby otrzymać emeryturę lub rentę. Jedną z możliwości jest też sytuacja, kiedy zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne po jego ustaniu. Zasiłek zostanie również przyznany w razie śmierci członka rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę i rentę. W tym wypadku wystarczy, że osoba wnioskująca o zasiłek jest objęta ubezpieczeniem w ZUS, pobiera emeryturę i rentę.

Wysokość zasiłku wynosi obecnie 4 tysiące złotych dla osób bliskich (niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu). Pozostałym osobom uprawnionym zasiłek przysługuje do wysokości kosztów pogrzebu (nie więcej niż 4 tysiące złotych). Warto też wiedzieć o tym, że jeśli koszty pogrzebu opłacało więcej osób, wówczas zasiłek zostanie podzielony proporcjonalnie do wydatków.

Obszerna dodatkowa uwaga – wniosek o wypłatę zasiłku (Z-12) składa się w ZUS wraz z potrzebnymi dokumentami. Są to między innymi: odpis skrócony aktu zgonu, rachunki dotyczące pogrzebu, dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo ze zmarłym – skrócone odpisy aktów stanu cywilnego, zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wniosek o zasiłek trzeba złożyć w ciągu roku czasu (12 miesięcy) od dnia (momentu) śmierci osoby, po której przysługuje.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zdobywać “Lajki” na FB? Masz z tym problem?

Sprawdź jak zdobyć masę polubień! Lajki, czyli polubienia i reakcje...

Wszawica u dzieci: mity i prawdy o wszach.

O wszach mówi się wiele rzeczy. Niektóre prawdziwe, a...

Zarabiaj tyle, ile warta jest Twoja firma

Jedną z wątpliwości, jakie ma wielu przedsiębiorców, zwłaszcza w...

Czy warto zakładać blog w 2023 roku?

Czy warto zakładać blog w 2023 roku? Zakładając blog, można...

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą.

Bardzo często zdarza się, że kiedy przedstawia się ktoś...

Jak przyspieszyć komputer? Poznaj kilka wskazówek, które poprawią wydajność sprzętu

Masz problem z wolnym komputerem? Czy trudno Ci go używać do normalnych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie wideo lub uruchamianie gier? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie działania Twojego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie zwiększyć wydajność komputera stosując się do kilku wskazówek. Jak przyspieszyć komputer? 10 wskazówek  Komputer jest podstawowym narzędziem wielu...
- REKLAMA -spot_img