Kolor Ultramaryna

Nazwa angielskaUltramarine
Kod HEX#3F00FF
Kod RGBRGB(63, 0, 255)
Hue255°
Saturation (HSL)100%
Light (HSL)50%
Saturation (HSV)100%
Light (HSV)100%
Kolor Pantone*dazzling-blue
Numer Pantone *18-3949
KolorRAL*RAL 4005
Wartości CMYK75%, 100%, 0%, 0%
Ultramarine #3F00FF

Zobacz inne kolory na literę U

Zobacz podobne odcienie Niebieski

*kolor pantone, numer pantone i kolor RAL zostały dopasowane na podstawie odległości w przestrzeni euklidesowej

Ultramaryna, czyli kolor o kodzie #3F00FF, to jeden z najbardziej intensywnych i pięknych odcieni niebieskiego. Nazwa tego koloru pochodzi od słowa „ultramarin”, które w języku łacińskim oznacza „za morzem”. Jest to barwa, która od wieków była używana w sztuce, zwłaszcza w malarstwie.

Ultramaryna jest głęboka, bogata i tajemnicza. Przypomina niebo nocą, pełne gwiazd i niewidzialnych sił. Jest to kolor, który wzbudza emocje i pobudza wyobraźnię. Często kojarzony jest z niezwykłością i dalekimi podróżami.

W historii sztuki ultramaryna była jednym z najcenniejszych pigmentów. Pochodziła z kamienia lazurytu, który był mielony na drobny proszek. Ten naturalny pigment był tak kosztowny, że tylko najbogatsi artyści mogli sobie na niego pozwolić. Dzięki ultramarinie powstały niezapomniane dzieła sztuki, takie jak „Gwiaździsta noc” Vincenta van Gogha czy freski w Kaplicy Sykstyńskiej Michała Anioła.

Ultramaryna to kolor, który symbolizuje głębię i transcendencję. Jest często używany w medytacji i praktykach duchowych. Kojarzy się z niezwykłymi doświadczeniami i poszukiwaniem czegoś większego niż nasza codzienna rzeczywistość.

Podsumowując, ultramaryna to kolor o głębokim znaczeniu i pięknie, który pobudza naszą wyobraźnię i przemawia do naszych najgłębszych emocji. To barwa, która wprowadza nas w świat tajemnic i inspiruje nas do odkrywania nieznanych obszarów naszej duszy.