Kolor Szafir

Nazwa angielskaZaffre
Kod HEX#0014A8
Kod RGBRGB(0, 20, 168)
Hue233°
Saturation (HSL)100%
Light (HSL)33%
Saturation (HSV)100%
Light (HSV)66%
Kolor Pantone*lapis-blue
Numer Pantone *19-4045
KolorRAL*RAL 5002
Wartości CMYK100%, 88%, 0%, 34%
Zaffre #0014A8

Zobacz inne kolory na literę S

Zobacz podobne odcienie Odcienie niebieskiego

*kolor pantone, numer pantone i kolor RAL zostały dopasowane na podstawie odległości w przestrzeni euklidesowej

Kolor #0014A8, znany jako Zaffre w języku angielskim i Szafir w języku polskim, jest jednym z najbardziej intensywnych odcieni niebieskiego. Jest to kolor, który od razu przyciąga wzrok i wywołuje silne emocje.

Zaffre jest głębokim niebieskim odcieniem, który przypomina kolor szafiru – cennego kamienia o pięknej, błękitnej barwie. To niebieskie mistrzostwo jest nie tylko atrakcyjne dla oka, ale także ma swoje korzenie w historii sztuki i rzemiosła.

W świecie malarstwa, Zaffre był wykorzystywany przez artystów od wieków. Był on szczególnie popularny w malarstwie olejnym i ceramicznym. Jego bogata i intensywna barwa nadawała dziełom szlachetności i elegancji.

W naturze, Zaffre może przypominać błękitne niebo lub głębokie wody oceanu. Jest to kolor, który symbolizuje spokój, harmonię i nieskończoność. Może również kojarzyć się z tajemniczością i tęsknotą za czymś nieosiągalnym.

Oto kilka fascynujących faktów na temat koloru Zaffre:

  • Zaffre był używany do malowania ikon w starożytnym Egipcie.
  • W średniowieczu Zaffre był jednym z najdroższych pigmentów, co sprawiało, że był dostępny tylko dla najbogatszych artystów.
  • Nazwa „Zaffre” pochodzi od arabskiego słowa „zafar”, które oznacza „kolor niebieski”.
  • Szafir, od którego pochodzi nazwa polska, jest jednym z najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie.

Zaffre/Szafir to kolor, który wprowadza głębię i intensywność do naszego życia. Jego piękno i znaczenie historyczne czynią go fascynującym odcieniem, który z pewnością przyciąga uwagę i wzbudza ciekawość.