Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie przychodzi nam podjąć w życiu. Wiele osób podejmują ją tylko raz, przez co jej waga znacznie wzrasta. Decydując się na zakup własnego lokum, warto zwrócić uwagę na wiele czynników, które decydują o atrakcyjności nieruchomości. O czym warto wiedzieć przed zakupem mieszkania? Zdecydować się na lokum z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Kiedy najlepiej kupić mieszkanie?

Podczas pandemii i narodowej kwarantanny spędzaliśmy w swoich mieszkaniach naprawdę dużo czasu. Wiele osób, które dotąd nie przywiązywały dużej wagi do metrażu swojego „M”, teraz miały okazję dostrzec wszystkie wady i zalety swojej nieruchomości. Na przestrzeni lat ceny mieszkań zmieniały się diametralnie, jeszcze 10 lat temu, można było liczyć na wyjątkowe okazje na rynku nieruchomości. Niestety, współcześnie ciężko już o wyjątkowo dobre ceny mieszkań, nie ma co liczyć także na tak duże ich wahania. W ostatniej dekadzie na tym obszarze gospodarki można mówić o stabilizacji. Zmiany wprowadzone przez ustawodawcę, który nowymi przepisami zwiększył bezpieczeństwo kupujących – wiarygodność deweloperów, a co za tym idzie prawidłowość przeprowadzanych transakcji, przyniosło to jednak jeszcze dodatkowo pewną równowagę cen, ciężej o atrakcyjne oferty u deweloperów, ponieważ zmiany prawa związane są także z koniecznością ponoszenia pewnych kosztów, które zostają wkalkulowane w cenę mieszkania.

Jakie mieszkanie kupić: nowe czy używane?

Wielu kupujących nie wie, czy decydować się na nieruchomość z rynku pierwotnego, czy też na mieszkanie z drugiej ręki. Mieszkania dostępne na rynku pierwotnym, mają jedną podstawową wadę – najczęściej są droższe, jednak poza tym zakup takiej nieruchomości niesie ze sobą same zalety. W zależności od tego, na którym etapie inwestycji decydujemy się na zakup, możemy mieć wpływ na projekt mieszkania. Nowe budynki, w których wysokość między 1, a ostania kondygnacją przekracza 9,5 m, a ostatni poziom przeznaczony jest do przebywania więcej niż 50 osób, konieczne staje się w świetle obowiązujących przepisów, zamontowanie windy. W nowoczesnych budynkach najczęściej więc montowane są dźwigi osobowe, przez co korzystanie z wyższych kondygnacji, nie jest uciążliwe. Nowe budownictwo zapewnia także bardzo często dostęp do loggii balkonowych sporych rozmiarów, a niejednokrotnie nawet do tarasu, co zdecydowanie zwiększa atrakcyjność użyteczną nieruchomości. Mieszania dostępne na rynku wtórnym za to, dają bardzo często możliwość bezzwłocznego wprowadzenia się do nieruchomości, ze względu na ich całkowitą lub częściową aranżację. W mieszkaniu używanym najczęściej zostają wszystkie meble w zabudowie, jak i armatura łazienkowa, co nawet w przypadku konieczności przeprowadzenia remontu znacznie zmniejsza jego koszty.

Zbyt małe „M”!

Wiele osób ma problem z tym, jakiej wielkości mieszkanie wybrać. Należy tu myśleć przyszłościowo, jeżeli planujemy założenie rodziny, warto zainwestować w większe mieszkanie. Myśląc perspektywicznie, możemy znacznie ułatwić sobie życie w przyszłości. Zakup mieszkania małego ok. 30 – 40 metrów kwadratowych, jest rozwiązaniem dla singla albo bezdzietnej pary. Rodzina 2+2 potrzebuje nieco więcej przestrzeni, tutaj najlepiej sprawdzają się mieszkania o powierzchni 60 – 70 metrów.

O czym warto pamiętać, kupując mieszkanie?

Wybierając własne lokum, warto zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń, pod względem stron świata. Najlepiej unikać mieszkania, w którym wszystkie okna wychodzą na jedną stronę, jeżeli będzie to zachód, należy liczyć się z tym, że, mimo iż mieszanie będzie słoneczne i widne, w pomieszczeniach, jeżeli nie będzie zamontowana klimatyzacja, będzie gorąco. Współcześni deweloperzy są mistrzami oszczędzania przestrzeni, dzięki czemu na niewielu metrach kwadratowych są w stanie umieść wiele pomieszczeń. Sprawdza się to w przypadku kuchni otwartej na salon, jednak warto unikać przechodnich pomieszczeń. Planując budżet na zakup własnego mieszkania, warto także wziąć pod uwagę koszty remontu. Jak wskazuje praktyka, najczęściej są one o około 30% wyższe, niż zakładamy to na początku. Warto także dowiedzieć się o wysokość czynszu, miejsce parkingowe, oraz to, czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska.

Nadal zbyt mało mieszkań na rynku

W każdym małym i dużym mieście nowe inwestycje na rynku nieruchomości wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Jest to spowodowane dużą podażą na rynku, czyli dużym zainteresowaniem potencjalnych kupców, jak i brakiem atrakcyjniej alternatywy do lokowania kapitału przez inwestorów. Lokaty są obecnie najmniej opłacalnym sposobem na inwestycję pieniędzy, tak naprawdę inwestor do nich dokłada, dlatego bardzo często jako sposób na pewne i dochodowe lokowanie środków, uznaje się inwestycję w nieruchomości.

Jak wskazują badania Eurostatu nadal ogromny odsetek Polaków między 25., a 35. rokiem życia mieszka kątem u rodziców, co tylko potwierdza ogromne zapotrzebowanie na nieruchomości. Osoby, które czekają na wielkie promocje na tym rynku, mogą się rozczarować – ceny mieszkań rosną sukcesywnie dlatego, należy się liczyć z tym, że każdy rok zwłoki wiąże się z tym, że finalnie za własne lokum będzie trzeba zapłacić więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię