Kompost z liści – co warto o nim wiedzieć

Podziel się

Każdy z nas chce się cieszyć zadbanym ogrodem, bez względu na to, czy mają rosnąć w nim owoce, warzywa, czy też kwiaty. Aby nasze rośliny były piękne i przynosiły obfity plon, należy jednak odpowiednio o nie zadbać. Na szczęście, natura ma nam sporo do zaoferowania w kwestii dbania o ogród. Doskonałym pomysłem może okazać się chociażby kompost z liści. Warto byłoby dowiedzieć się, w jaki sposób go przygotować oraz rzecz jasna, jak należy go stosować.

Ziemia liściowa – najważniejsze informacje

Kompost liściowy bywa określany także mianem ziemi liściowej. Całkiem słusznie, bo jest to przecież mieszanina liści oraz ziemi, na którą opadają. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że liście przekształcają się w ziemię liściową nawet do dwóch lat. Niektóre gatunki drzew, takie jak wierzba, leszczyna czy jabłoń posiadają liście, które stosunkowo szybko ulegają mineralizacji. To zaś sprawia, że można uzyskać z nich kompost nawet w przeciągu pół roku.

Jakie liście nadają się do kompostu, a których gatunków należy unikać?

Jeżeli pragniemy przygotować kompost liściowy, musimy wiedzieć, jakie liście wykorzystać. Nie wszystkie będą się bowiem nadawać. Na pewno należy unikać ziemi liściowej z liści orzecha włoskiego. Znajdujące się w nich związki mogą hamować wzrost niektórych roślin, a tego byśmy przecież nie chcieli. Liście kasztanowca także się nie nadają, ze względu na to, że masowo żerują na nich larwy szkodników. Z powodzeniem można zaś wykorzystać liście gruszy, śliwek, jak również jabłek. Kompost można przygotować także z liści olchy, brzozy czy dębu. Musimy jednak mieć świadomość tego, że niektóre gatunki rozkładają się wolniej, a inne szybciej. Co do zasady, najdłużej rozkładają się liście twarde. Mowa tu między innymi o wspomnianym już dębie.

Jak przygotować kompost liściowy krok po kroku?

Przygotowanie kompostu liściowego wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się niektórym wydawać. Przede wszystkim, do zrobienia ziemi kompostowej najlepiej użyć mokrych liści. Mogą być to na przykład te zmoczone przez deszcz. Należy zgarnąć je na kupkę przy pomocy grabi, a następnie usunąć z nich gałązki i inne zbędne zanieczyszczenia. Jeśli chcemy, aby liście szybciej się rozłożyły, możemy je rozdrobnić. Kolejnym etapem jest umieszczenie liści w kompostowniku, w którym jednak nie powinny znajdować się żadne resztki. Liście najlepiej układać w 20 centymetrowych warstwach na zmianę ze świeżą, leśną ziemią. Jeżeli zależy nam na przyspieszeniu procesu rozkładania się liści, do pryzmy warto dodać porcję azotu. Kiedy pryzma będzie już gotowa, należy owinąć ją folią. Ziemia liściowa wymaga przewracania i zwilżania wodą co kilka miesięcy. Jak już zaznaczono wyżej, kompost z liści może być gotowy najwcześniej po 6-8 miesiącach. Niekiedy jednak, proces rozkładania się liści może potrwać nawet do dwóch albo trzech lat.

Do czego wykorzystać kompost liściowy?

Wiele osób zwyczajnie nie wie, do czego można wykorzystać liściowy kompost. Tymczasem okazuje się, że może on pomóc wielu naszym roślinom ozdobnym. Jeśli wymieszamy kompost liściowy z glebą, w której planujemy posiać lub zasadzić kwiaty, uzyskamy mniej zbite i bardziej przewiewne podłoże. Rośliny uzyskają również dostęp do wielu cennych składników organicznych. Bez wątpienia wspomoże to ich wzrost i w znaczącym stopniu zwiększy odporność na szkodniki oraz choroby. Kompostem liściowym można podsypywać również niektóre krzewy owocowe, takie jak na przykład agrest czy porzeczka. Doskonale nada się on również pod żywotniki.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym www.ogarnijogrod.pl. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zdobywać “Lajki” na FB? Masz z tym problem?

Sprawdź jak zdobyć masę polubień! Lajki, czyli polubienia i reakcje...

Wszawica u dzieci: mity i prawdy o wszach.

O wszach mówi się wiele rzeczy. Niektóre prawdziwe, a...

Zarabiaj tyle, ile warta jest Twoja firma

Jedną z wątpliwości, jakie ma wielu przedsiębiorców, zwłaszcza w...

Czy warto zakładać blog w 2023 roku?

Czy warto zakładać blog w 2023 roku? Zakładając blog, można...

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą.

Bardzo często zdarza się, że kiedy przedstawia się ktoś...

Jak przyspieszyć komputer? Poznaj kilka wskazówek, które poprawią wydajność sprzętu

Masz problem z wolnym komputerem? Czy trudno Ci go używać do normalnych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie wideo lub uruchamianie gier? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie działania Twojego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie zwiększyć wydajność komputera stosując się do kilku wskazówek. Jak przyspieszyć komputer? 10 wskazówek  Komputer jest podstawowym narzędziem wielu...
- REKLAMA -spot_img