Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Podziel się

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Czym się różnią? jak dobrze wybrać, czego unikać?

Fotowoltaika jest nowoczesną technologią, którą szczególnie cenią sobie osoby chcące pozyskiwać za darmo energię elektryczną, skutecznie chroniąc przy tym środowisko naturalne. Dziś fotowoltaika nie wymaga poniesienia dużych kosztów instalacyjnych, przez co stała się bardziej przystępna, budząc tym samym coraz większe zainteresowanie. Aby jednak móc w pełni korzystać z jej dobrodziejstw, warto wiedzieć, czym należy kierować się, wybierając panele fotowoltaiczne.
Monokrystaliczne, polikrystaliczne czy amorficzne?
Pierwszym pytaniem, na które odpowiedź muszą znaleźć jednostki decydujące się na montaż paneli fotowoltaicznych, jest wybór odpowiedniej technologi wykonania modułów fotowoltaicznych. Panele monokrystaliczne, a może polikrystaliczne, które będą najlepsze? A może, zamiast tego postawić na znikające powoi w ostatnim czasie z rynku panele amorficzne? Zanim dokonany zostanie wybór, warto co nieco wiedzieć o poszczególnych ogniwach:
  • ogniwa amorficzne (cienkowarstwowe) charakteryzują się niewielką (zaledwie kilka mikronów) grubością półprzewodników. Ponadto ze względu na cienkie warstwy krzemy nakładane na inny, w tym przypadku niezwykle ciężkie jest wyszczególnienie pojedynczych ogniw. Ze względy na niskie koszty produkcji, takie panele są tanie i jednocześnie najmniej sprawne ze wszystkich dostępnych na rynku;
  • polikrystaliczne ogniwa krzemowe charakteryzują się niejednolitą powierzchnią płytek, co jest spowodowane nie tylko ich krystaliczną budową, ale również wykonaniem przy zastosowaniu sprasowanego bloku krzemu. Obecnie w przypadku polikrystalicznych ogniw krzemowych stosuje się uproszczony proces produkcyjny, który obniża nie tylko ich cenę, ale i wydajność (o około 16% w zależności od wybranego przypadku);
  • monokrystaliczne ogniwa krzemowe charakteryzują się tym, że do ich wykonania stosowany jest pojedynczy blok krzemu (będący stopem piasku krzemowego i boru). Takie ogniwa są najbardziej wydajne ze wszystkich dostępnych na rynku. Ich proces produkcyjny jest dość skomplikowany, co przekłada się na nieco wyższą niż w pozostałych przypadkach cenę.
Same ogniwa nie mają jednak decydującego wpływu na to, czy instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednio wydajna, czy też nie. Aby były skuteczne, muszą zostać połączone w odpowiedni system fotowoltaiczny:
  • system fotowoltaiczny prosty jest tak skonstruowany, że prąd stały trafia tu bezpośrednio do urządzeń, które będą nim zasilane. Ze względu na niskie napięcie nie będzie się sprawdzał w przypadku niektórych sprzętów oraz dużych gospodarstw rolniczych, gdzie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bardzo duże;
  • system umiarkowany dzięki zastosowaniu falownika ma możliwość przekształcenia prądu stałego w zmienny. Prąd ten ma różne zakresy, przez co łatwiej można dostosować go do poszczególnych urządzeń;
  • system fotowoltaiczny profesjonalny poza ogniwami zbudowany jest z falownika oraz modułów sterujących. To pozwala na samodzielne zarządzanie zasilaniem budynku i dostosowaniem poboru energii do indywidualnych potrzeb.
Od czego zależy sprawność paneli fotowoltaicznych, czyli co jest najważniejsze przy ich wyborze?
Panele fotowoltaiczne dostępne na rynku mają dość różnorodne parametry, co przekłada się bezpośrednio na ich sprawność i funkcjonalność. O czym więc należy pamiętać, wybierając te najodpowiedniejsze? Jedną z ważniejszych kwestii jest czas trwania oraz warunki gwarancji udzielanej przez producenta paneli. To bardzo ważne, bowiem jest to instalacja, która z założenia ma służyć przez dziesiątki lat, tym bardziej że według specjalistów montaż instalacji fotowoltaicznej całkowicie zwraca się po 10 latach jej użytkowania. Wszelkie awarie czy spadki wydajności znacząco wydłużają czas zwrotu zainwestowanego kapitału. Długość i warunki gwarancji mogą dużo powiedzieć o jakości ogniw. Im jest ona dłuższa, tym najczęściej są one wysokiej jakości, co zapewnia niezawodność przez długi czas.
Wybierając panele, należy mieć na uwadze również to, jaki maksymalny poziom mocy mogą osiągnąć. Tu wbrew pozorom nie zawsze sprawdza się zasada im więcej, tym lepiej. Te panele o wysokiej wydajności są niezwykle drogie, przez co nie zawsze inwestycja w nie będzie opłacalna. Kolejny ważny aspekt to maksymalna temperatura, na którą panele są odporne. Tak naprawdę fotowoltaika nie pracuje zbyt dobrze przy wysokich temperaturach. Wówczas spada wydajność, co automatycznie zmniejsza ilość produkowanej energii elektrycznej. Z tego też względu przed zakupem paneli należy znaleźć współczynnik Pmax określający wydajność fotowoltaiki przy regularnych wzrostach temperatury o 1 °. Oczywiście przy wyborze paneli fotowoltaicznych warto zapoznać się z ofertą wielu różnych producentów, porównując nie tylko wydajność, ale i tolerancję mocy (jeżeli jest ujemna, takich paneli należy bezwzględnie unikać) czy jakość wykonania paneli fotowoltaicznych pochodzących od poszczególnych producentów. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest również konsultacja z kimś, co doskonale wie, jak działa system fotowoltaiki bądź po prostu prześledzenie opinii (a w dzisiejszym świecie gdzie internet jest niezwykle popularny, nie jest to trudne) dotyczących systemów, które mają zostać zakupione.
Czego należy unikać przy instalacjach fotowoltaicznych?
Choć w wielu przypadkach producenci mają racje, twierdząc, że panele słoneczne są nie tylko trwałe solidne, ale również niezwykle sprawne, należy mieć świadomość tego, że są sytuacje, w których ich jakość pracy może zostać gwałtownie obniżona. Mniejsza efektywność pracy z kolei przełoży się na opłacalność realizacji całej inwestycji. Na co należy uważać, wybierając panele i słoneczne i montując instalację fotowoltaiczną? Zagrożeniem dla jej prawidłowego działania jest przede wszystkim: – niedbałość będąca skutkiem niewiedzy lub braku chęci to wykonania prawidłowego montażu; – pęknięta szyba panelu, która dość szybko może doprowadzić do korozji ogniw i obwodów elektrycznych (pęknięcie najczęściej może się wydarzyć przy montażu); – zakup paneli fotowoltaicznych niskiej jakości od nieznanego producenta; – montaż instalacji z widocznymi odbarwieniami i mikropęknięciami; – zakup instalacji z wadliwą folią ochronną (może być to zarówno wada fabryczna jak i skutek nieumiejętnego montażu).

spot_img

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zdobywać “Lajki” na FB? Masz z tym problem?

Sprawdź jak zdobyć masę polubień! Lajki, czyli polubienia i reakcje...

Wszawica u dzieci: mity i prawdy o wszach.

O wszach mówi się wiele rzeczy. Niektóre prawdziwe, a...

Zarabiaj tyle, ile warta jest Twoja firma

Jedną z wątpliwości, jakie ma wielu przedsiębiorców, zwłaszcza w...

Czy warto zakładać blog w 2023 roku?

Czy warto zakładać blog w 2023 roku? Zakładając blog, można...

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą.

Bardzo często zdarza się, że kiedy przedstawia się ktoś...

Jak przyspieszyć komputer? Poznaj kilka wskazówek, które poprawią wydajność sprzętu

Masz problem z wolnym komputerem? Czy trudno Ci go używać do normalnych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie wideo lub uruchamianie gier? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - istnieje kilka prostych sposobów na przyspieszenie działania Twojego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie zwiększyć wydajność komputera stosując się do kilku wskazówek. Jak przyspieszyć komputer? 10 wskazówek  Komputer jest podstawowym narzędziem wielu...
- REKLAMA -spot_img