Bon turystyczny – niezbędne informacje

Trwająca już niespełna 1,5 roku (biorąc pod uwagę czas, który upłynął od wprowadzenia w Polsce pierwszego oficjalnego lockdownu) pandemia COVID-19, wywołana w roku 2020 ogromną liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w skali całego świata, dała się we znaki niemalże każdemu mieszkańcowi naszego kraju. Począwszy od zamknięcia szkół i uczelni, poprzez stopniowe przechodzenie na tryb zdalny w dużej części zakładów pracy, aż po okresowe wstrzymywanie funkcjonowania szeroko pojętej branży usługowej i ograniczenia w kontekście przemieszczania się w otwartej przestrzeni. Niestety, w wyniku konieczności zastosowania określonych obostrzeń, wiele osób – a w szczególności drobnych przedsiębiorców – musiało zmierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci strat finansowych poniesionych bezpośrednio z powodu przymusowego zawieszenia działalności. Polski rząd stara się aktywnie reagować na tego typu problemy, czego dowodem są sukcesywnie wprowadzane programy, mające z założenia w jak największym stopniu zrekompensować najbardziej poszkodowanym ten niezwykle trudny czas, przez który przyszło im przechodzić. Jedną z form pomocy oferowaną przez władze naszego kraju jest obecnie popularny (z uwagi na trwający sezon wakacyjny) bon turystyczny.

Czym jest bon turystyczny i kto może z niego skorzystać?

Obraz Michelle Raponi z Pixabay

Bon turystyczny został wprowadzony mając na uwadze dwie, bardzo istotne kwestie. Przede wszystkim ma on stanowić wsparcie finansowe dla polskich rodzin z dziećmi. Drugim zadaniem, jakie miałby spełniać ów program, jest pośrednia pomoc przedsiębiorcom działającym w branży turystycznej, pod którą podciągnąć można głównie usługi hotelarskie oraz gastronomiczne. Analizując sytuację, która miała miejsce w trakcie obowiązywania najbardziej rygorystycznych obostrzeń pandemicznych, to właśnie właściciele oraz pracownicy obu wymienionych sektorów ponieśli największe straty, które nie zawsze dało się w pełni nadrobić.

W ramach bonu turystycznego przewidziany został dostęp do jednorazowego talonu o wartości 500 złotych na każde dziecko (jedynym wymaganiem jest wiek poniżej 18. roku życia). W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, do podstawowego bonu doliczany jest natomiast specjalny dodatek uzupełniający w wysokości kolejnych 500 złotych, co łącznie daje kwotę 1000 złotych.

Kto ma zatem prawo do wykorzystania zapomogi w postaci bonu turystycznego? Może być to każda rodzina, która posiada przynajmniej jedno dziecko oraz każda rodzina, do której należy dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Istotną informacją jest, że rząd nie wprowadził do regulaminu programu żadnych dodatkowych wymagań dotyczących chociażby wysokości dochodów osiąganych przez członków rodziny. Biorąc pod uwagę ten aspekt, cała procedura wydawania bonów turystycznych przypomina zasadniczo system, według którego funkcjonuje inny rządowy program, a mianowicie – „Rodzina 500 Plus”. Zgodnie z informacjami, które można odnaleźć na oficjalnych witrynach Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, czyli organu odpowiedzialnego za tego typu projekty, wsparcie w ramach bonów turystycznych docelowo może otrzymać nawet ponad 6 milionów dzieci w całej Polsce.

Jak odebrać bon turystyczny?

Przed rozpoczęciem procedury, która umożliwia wzięcie udziału w opisywanym programie, warto pamiętać, podmioty turystyczne, które honorują zapłatę za oferowane usługi za pośrednictwem owego bonu, znajdują się na liście koordynowanej przez Polską Organizację Turystyczną.

Aby uzyskać dostęp do własnego, unikatowego bonu, należy na początek założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (o ile dotychczas się go nie posiadało). Po założeniu konta na rzeczonej platformie (PUE ZUS) i zalogowaniu się na nie, wystarczy wykonać następujące kroki:

  • otworzyć zakładkę „Ogólny”
  • wybrać z listy „Polski Bon Turystyczny”
  • kliknąć w „Mój bon”
  • aktywować bon za pomocą kliknięcia w „Aktywuj bon”
  • uzupełnić wymagane dane, czyli adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego

Po zrealizowaniu wszystkich wyżej wymienionych czynności, wystarczy już tylko sprawdzić swoją pocztę elektroniczną, ponieważ na podany adres e-mail przesłana zostanie wiadomość zawierająca 16-cyfrowy numer. Jest to właśnie kod, który upoważnia każdego jego posiadacza do korzystania z przyznanego świadczenia. W razie potrzeby można go znaleźć także na uprzednio założonym koncie na PUE ZUS – zakładka „Polski Bon Turystyczny”>”Mój bon”. Z pomocą kodu możliwe jest zapłacenie za usługę turystyczną oferowaną przez podmiot znajdujący się na liście POT (podczas rezerwacji pobytu bądź przy zakwaterowaniu).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię