W 2020 roku korporacja Microsoft ogłosiła, że jeden z jej głównych celów, związanych z wykorzystaniem wdrożonego przed kilku laty systemu operacyjnego, został osiągnięty. W ciągu pięciu lat od dystrybucji Windows 10 liczba urządzeń wykorzystujących ten system przekroczyła jeden miliard. To zaś sprawia, że popularne „okna” są najpopularniejszym systemem komputerowym na świecie. Korzysta z nich przeszło 56% PC-tów, co sprawia, że Windows 10 jest niekwestionowanym liderem na rynku. Mimo, iż najczęściej wybieraną edycją systemu jest Home, to więcej funkcjonalności posiada rozszerzona wersja Pro. Sprawdzamy, czy warto rozważyć przesiadkę na Windows 10 Pro i jakie innowacyjne funkcje czekają na użytkownika.

Kilkanaście wersji „dziesiątki”. Wśród nich dwie topowe edycje

Windows 10 został wydany zarówno w wersjach przygotowanych dla użytkowników prywatnych, jak i dla korporacji i organizacji. Część wersji zostało przystosowanych do ścisłych wymogów rządowych: tak było m.in. w przypadku chińskiej wersji systemu. Bez wątpienia najpopularniejszymi edycjami są Home oraz Pro. Profesjonalna wersja Windowsa stanowi rozszerzenie tradycyjnej wersji domowej. Posiada te same funkcjonalności, które amerykański producent przewidział dla wersji Home. Zostały one wzbogacone o aktualizacje i rozszerzenia, które sprawdzą się w przypadku korzystania z systemu do celów profesjonalnych. Wersja Pro jest droższa, niż standardowa edycja Home. Za ekspercką, komercyjną wersję oprogramowania zapłacimy od ok. 300 do 1000 złotych. Cena będzie zależeć m.in. od marży sklepu, rodzaju licencji, liczby obsługiwanych stanowisk czy nośnika, na którym został umieszczony system. Producent przewidział także możliwość „przesiadki” z systemu Home na Pro. Za taki transfer będziemy musieli zapłacić kilkaset złotych – warunkiem jest jednak posiadanie oryginalnego systemu Windows Home zakupionego wcześniej.

Windows 10 Pro – jakie funkcje czekają na użytkownika?

Windows 10 Pro posiada rozbudowany pakiet zabezpieczeń, chroniących tożsamość użytkowników i zwiększających poczucie bezpieczeństwa. Microsoft wdrożył rozwiązania oparte na rzeczowych, autorskich analizach, dzięki czemu użytkownik uzyskuje rękojmię stałego aktualizowania i ulepszania usługi w przyszłości. Ekspercka edycja systemu zawiera wszystkie rozszerzenia ochronne, które zostały umieszczone w wersji Home. Dodatkowo wersja Pro korzysta z dwóch dodatkowych funkcjonalności: szyfrowania BitLocker oraz systemu ochrony informacji WIP.

  1. BitLocker to narzędzie dedykowane dla systemu Windows 10 Pro. Umożliwia całkowitą, zdalną blokadę urządzenia w sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży lub zaginięcia sprzętu. Funkcja wyłącza dostęp do dysków, blokuje możliwość odczytywania danych, dzięki czemu osoby trzecie nie będą mogły pozyskać informacji z plików znajdujących się na urządzeniu.
  2. Windows Information Protection to funkcjonalność zapobiegająca niepożądanej utracie danych, bez ograniczania innych funkcji systemu. Dzięki temu ochrona działa niejako „w tle”, pozwalając użytkownikom na bezproblemowe i bezpieczne korzystanie z komputera. WIP usprawnia proces chronienia danych przedsiębiorstwa przez przypadkową ich utratą.

Windows 10 Pro jest systemem bezpieczniejszym w kontekście używania komputera czy innego urządzenia do celów firmowych. W przypadku wykorzystania systemu „w domu”, użytkownik zyskuje te same funkcjonalności, które są zawarte w podstawowej edycji Home. Nie oznacza to jednak, że funkcje BitLocker czy WIP nie przydadzą się nam do podwyższenia poziomu ochrony naszych danych.

Nieoceniony dla rozwiązań firmowych. Funkcje systemu dla przedsiębiorstw

Edycja profesjonalna została rozbudowana również o dodatkowych funkcjonalności usprawniających proces zarządzania firmą. Wielość narzędzi i ich przydatność powoduje, że jesteśmy w stanie oszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Niektóre narzędzia okazują się być naprawdę nieocenione. Pierwsza propozycja Microsoftu to opcja MDM, udostępniona wyłącznie dla użytkowników profesjonalnej wersji systemu. Umożliwia ona sprawniejsze zarządzanie wieloma urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak smartfony czy tablety. Inna przydatna funkcja to Enterprise State Roaming. Stanowi ona szansę na błyskawiczną i ujednoliconą konfigurację nowych sprzętów, zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. W wersji Pro korzystający ma możliwość użytkowania sklepu Microsoft Store, posiadającego niezliczoną ilość addonów i aplikacji pomocniczych, niedostępnych dla zwykłych użytkowników „dziesiątki”. Nowością jest również kompleksowa usługa Active Directory, która sprawdza się w szczególnie w firmach zatrudniających specjalistów IT. Użytkownicy mogą w prosty sposób zarządzać grupami pracowniczymi, kontami i urządzeniami takimi jak m.in. drukarki. Co więcej, użytkownik może ustanowić konkretne warunki bezpieczeństwa w kontekście korzystania z sieci. Oprócz tych funkcjonalności Microsoft w wersji Pro oferuje np.:

  • dedykowaną usługę aktualizacji dla firm (Windows Update);
  • dynamiczną usługę inicjowania obsługi;
  • usługę współdzielenia logowania;
  • konfigurację w trybie kiosku;
  • i inne, rozbudowane funkcje do zarządzania.

Dla kogo się sprawdzi Windows 10 Pro?

To dobry system dla osób, poszukujących większego bezpieczeństwa użytkowania komputera (i innych urządzeń, także pod kątem korzystania z sieci). Wersja Pro oferuje rozbudowane funkcje do zarządzania firmą, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich funkcjonalności, dostępnych dla systemu Home. System sprawdzi się nie tylko do rozwiązań firmowych, ale może być również z powodzeniem stosowany przez tradycyjnych użytkowników domowych.

Źródła:

  • https://www.microsoft.com/pl-pl/windows/compare-windows-10-home-vs-pro
  • https://www.pcworld.pl/porada/Windows-10-Pro-5-powodow-dla-ktorych-warto-na-niego-postawic,412488.html
  • https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-windows-wybrac-windows-10-home-czy-pro/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię